Osiem rozbłysków klasy M w mniej niż 72 godziny (09-11.03.2014)

0

Na przestrzeni mniej niż 72 godzin dwie grupy plam wyemitowały łącznie osiem rozbłysków klasy M. Najsilniejszy z nich był klasy M3.5.

Od kilku dni obserwujemy rozrost grupy plam o numerze 2002. Ten obszar aktywny pojawił się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej 9 marca. Od tego czasu rejestrujemy rozbłyski dolnych stanów klasy M oraz jednoczesną zmianę konfiguracji pola magnetycznego tego obszaru aktywnego. Aktualnie (11 marca, godzina 20:40 CET) grupa 2002 jest już teoretycznie zdolna do emisji rozbłysków klasy X.

Oprócz grupy 2002 doszło jeszcze do aktywizacji grupy 1996, która 11 marca wyemitowała najsilniejszy rozbłysk ostatnich 3 dni. Ten rozbłysk, którego maksimum przypadło na godzinę 04:50 CET, był klasy M3.5. Grupa 1996 znajduje się obecnie już przy zachodnim brzegu tarczy słonecznej i niebawem zniknie z pola widzenia obserwatorów z Ziemi. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

{youtube}B69ybNFLpBk{/youtube}
Rozbłysk klasy M3.5 z grupy 1996 – 11.03.2014 / Credits – Astronomy

Ostatni z rozbłysków z ostatnich 3 dni został wyemitowany 11 marca o godzinie 13:07 CET. Ciekawostką tego rozbłysku jest fakt, że został on wyemitowany przez aktywny obszar znajdujący się już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. Rozbłysk został zmierzony w maksimum na M1.7, ale jest możliwe, że był silniejszy, z uwagi na swoje ułożenie względem Ziemi.

W ciągu najbliższych dni są możliwe kolejne rozbłyski klasy M a być może i najbardziej energetycznej klasy X.

Warto tu dodać, że 5 marca doszło do silnego rozbłysku klasy X, lecz po stronie Słońca niewidocznej z Ziemi. Rozbłysk został zarejestrowany przez sondy STEREO Ahead i STEREO Behind, lecz nie było możliwe dokładne zmierzenie klasy tego rozbłysku. Porównanie zdjęć z najsilniejszymi rozbłyskami sugeruje jednak, że ten rozbłysk mógł być klas X3 lub nawet X4. Z pewnością był to zatem jeden z najsilniejszych rozbłysków w obecnym cyklu aktywności słonecznej. Poprzedni bardzo silny rozbłysk klasy X po stronie niewidocznej z Ziemi nastąpił we wrześniu 2012 roku.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2014 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

Comments are closed.