LRO ponownie fotografuje Chang’e 3 i Yutu

0

Amerykański orbiter Księżyca LRO ponownie sfotografował chiński lądownik Chang’e 3 oraz łazik Yutu. Ostatnie obserwacje pochodzą z trzeciego dnia misji Chang’e 3.

W sobotę, 22 lutego, rozpoczął się trzeci księżycowy elektroniczny sen dla chińskiego lądownika Chang’e 3 i łazika Yutu. Aż do około 12 marca lądownik oraz łazik będą przebywać w ciemnościach i bardzo niskiej temperaturze, sięgającej minus 150 stopni Celsjusza. O ile lądownik Chang’e 3 jest w dobrym stanie i prawdopodobnie znów za kilka dni się odezwie, o tyle łazik Yutu ma pewne kłopoty techniczne. Jest możliwe, że Yutu za kilka dni się już nie odezwie i jego misja zostanie zakończona.

Amerykański orbiter Księżyca o nazwie Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) od momentu lądowania Chang’e 3 przeprowadził łącznie trzy sesje obserwacyjne lądownika i łazika. Pierwszą z nich przeprowadzono 25 grudnia, drugą 21 stycznia, a trzecią 17 lutego. Odpowiada to pierwszemu, drugiemu i trzeciemu księżycowemu dniu misji Chang’e 3. Dzięki tym obserwacjom możliwe jest wyznaczenie pozycji Yutu względem Chang’e 3.

Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje aktualną pozycję Yutu (żółta strzałka) oraz lądownika Chang’e 3 (biała strzałka). Niebieska strzałka prezentuje miejsce, które łazik osiągnął jeszcze w grudniu. Porównanie zdjęć przesłanych przez LRO pokazuje jazdę łazika, jaka się dokonała w dwóch pierwszych księżycowych dniach misji. Na początek Yutu skierował się na południe od lądownika na maksymalną odległość około 30 metrów od Chang’e 3. Następnie łazik zakręcił na zachód a następnie na północ i ostatecznie zatrzymał się około 17 metrów na południowy zachód od Change’3.

Z obserwacji LRO wynika, że Yutu nie zmienił swej pozycji pomiędzy drugim a trzecim księżycowym dniem misji. Potwierdza to, że wówczas doszło do problemów technicznych, których chińscy inżynierowie nie naprawili w ciągu pozostałej części drugiego oraz przez cały trzeci dzień misji.

Około 12 marca powinien się rozpocząć czwarty dzień misji Chang’e 3. Czy łazik Yutu się odezwie? Niewątpliwie dojdzie do próby kontaktu z łazikiem, ale istnieje duże ryzyko, że Yutu nie odpowie na sygnały z Ziemi.

Drugie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje porównanie miejsca lądowania Chang’e 3: A reprezentuje stan sprzed misji (30 czerwca 2013), B to stan na 25 grudnia 2013, C to fotografia z  21 stycznia 2014 a D to obraz uzyskany 17 lutego 2014.

(LROC)

Pozycja Chang'e 3 i Yutu - stan na 17.02.2014 / Credits - NASA/GSFC/Arizona State University

Comments are closed.