Wielka Brytania zainwestuje 25 mln dolarów w projekty satelitarne

0

Pod koniec stycznia br. przedstawiciele brytyjskich i francuskich organów ds. polityki kosmicznej zawarli porozumienie o zacieśnieniu współpracy między obydwoma krajami. W ramach układu rząd brytyjski zainwestuje 15 mln GBP (25 mln USD) w realizację dwóch projektów  satelitarnych związanych z obserwacją Ziemi.

Pierwszy ze wspomnianych projektów dotyczy stworzenia nowej generacji satelitów, dla Europejskiej Agencji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT. Nowa flota zaopatrzona zostanie w instrumenty, dokonujących dokładniejszych pomiarów temperatury i wilgotności na powierzchni Ziemi, niż stosowane dotychczas.  Inwestycja ta wyniesie Wielką Brytanię ok. 5,5 mln. GBP.

Drugi program, na który przeznaczonych zostanie 7,5 mln funtów brytyjskich, związany jest z misją satelity SWOT (z ang. Surface Water and Ocean Topography). Planowo rozpocznie się ona w 2020 r. Jest to pierwsza misja o zasięgu globalnym skierowana na badanie wód na powierzchni Ziemi. Obok francuskiego Państwowego Ośrodka Badań Kosmicznych (z fr. CNES) w projekt zaangażowana jest także Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA.  

W ostatnich latach rząd brytyjski znacznie poprawił swój wizerunek w zakresie inwestycji kosmicznych w Europie, w szczególności dzięki działaniom Ministra Nauki i Wyższej Edukacji – B. Willetsa, faworyzującego brytyjskie inwestycje w projekty ESA dotyczące telekomunikacji satelitarnych.

Według dr D. Parkera, dyrektora Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, technologie kosmiczne są szybko rosnącym biznesem, a jego wpływ na gospodarkę światową stale wzrasta. Utrzymanie relacji z krajami zaangażowanymi w sektor kosmiczny, jest dla Wielkiej Brytanii kluczowe, by utrzymać pozycję na tym rynku. 

(UK SA)

Comments are closed.