Rosja: plan infrastruktury i kłopoty Airbusa

0

Premier Rosji zatwierdził plan opracowania programu rozwoju infrastruktury kosmicznej na lata 2016-2026.

Premier Federacji Rosyjskiej Dimitrij Miedwiediew zatwierdził plan opracowania kolejnego federalnego programu kosmicznego, na lata 2016-2026. O decyzji poinformował wicepremier Dimitrij Rogozin: “Premier przystał na opracowanie nowego 10-letniego programu rozwoju ośrodków kosmicznych, rozpoczynającego się w roku 2016. Obecny plan kończy się w roku 2015”.

Podstawą planu zachowania dostępu Rosji do przestrzeni kosmicznej będzie kontynuacja budowy kosmodromu Wostocznyj i rozbudowa infrastruktury w ośrodku w Plesiecku.

Co może być niepokojące, Rogozin potwierdził wcześniejsze sygnały, że przetargi na satelity telekomunikacyjne wygrane przez zachodnich dostawców mogą zostać rozpatrzone ponownie. Chodzi tu w szczególności o przetarg na wykonawcę satelity Express-AMU2. Jak powiedział wicepremier, “Zasugerowałem ministrowi Nikiforowowi, ministrowi łączności i mediów, ponowne przyjrzenie się temu przetargowi. Nikiforow przekazał mi, że przejrzenie sprawy może być całkiem prawdopodobne”. Rosyjski oferent, który przegrał z EADS Astrium (dzisiaj Airbus Defence & Space), nie uznaje wyników konkursu na wykonawcę satelity.

“Jeśli potrafimy sami wykonać podobne produkty, np. satelity telekomunikacyjne, to nie powinniśmy kupować ich zagranicą. Wokół osób które zorganizowały całą tą rzecz tendencyjnie, i które byłe związane z zagranicznymi producentami, narosło zbyt wiele pytań”, próbował uzasadniać. Decyzje “mają zostać powzięte wkrótce”.

Według niego, rosyjskie firmy mogą wykonać statek o wymaganych parametrach nie korzystając z podzespołów zachodnich.

Zobacz też:

(Głos Rosji)

Comments are closed.