OPSAT 3000 i VENuS polecą z Arianespace

0

Arianespace ogłosiła pozyskanie dwóch nowych startów do swojego portfela zamówień. Dotyczą one satelitów OPTSAT 3000 i VENuS, oba produkcji izraelskiej.

Nowe kontrakty dla Arianespace, to mocny sygnał obecności Izraela na rynku dostawców satelitów. Arianespace podpisała 20 lutego umowę z włoską firmą CGS S.p.A. na wyniesienie satelity OPTSAT 3000. Z usług francuskiego operatora rakiet skorzysta też Izraelska Agencja Kosmiczna, która zleciła wyniesienie satelity VENuS. Oba satelity mają polecieć w 2016 roku rakietami Vega.

OPSAT 3000 to satelita obserwacji Ziemi budowany dla włoskiego ministerstwa obrony przez Israel Aircraft Industry na zlecenie CGS S.p.A. i Telespazio. Będzie miał masę około 400 kilogramów i będzie obserwował Ziemię z orbity heliosynchronicznej.

VENuS, wbrew nazwie, również będzie satelitą obserwacji Ziemi, ale środowiskowym. Vegetation and Environment Monitoring on a New Micro Satellite jest misją izraelsko-francuską, powstającą przy udziale Izraelskiej Agencji Kosmicznej i CNES, w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus (dawniej GMES). Podobnie jak OPTSAT, również budowany jest przez Israel Aircraft Industry. Będzie jednak lżejszy, z masą około 300 kilogramów.

Zobacz też:

(ESA/Arianespace)

Comments are closed.