Opportunity: 22-28 stycznia

0

W trzecim i czwartym tygodniu 2014 roku łazik Opportunity badał przede wszystkim kamyk “Pinnacle Island”, osławiony na Ziemi swoim tajemniczym pojawieniem się na zdjęciach. Wszystko wskazuje jednak, że kamień musiał zostać po prostu wprawiony w ruch, potrącony, przez samego robota.

Dwudziestego piątego stycznia łazik obchodził 10. rocznicę lądowania na Marsie. Podsumowanie jego pracy i najciekawsze zdjęcia z jego misji, pierwotnie planowanej na 3 miesiące, można znaleźć na specjalnej podstronie serwisu marsjańskiego NASA.

W dniu 22 stycznia (sol 3554) wykonał zdjęcia “Pinnacle Island” za pomocą Pancam (Panoramic Camera), a potem obserwacje instrumentem APXS. Następnej doby łazik spróbował dokonać małego obrotu w miejscu, o 1,4 stopnia, aby przyjąć inne położenie względem celu. Manewr, jak się spodziewano, nie powiódł się, gdyż tak małe ruchy są trudne w realizacji. W trakcie sol 3557 podjęto drugą próbę, inną metodą, i ta przyniosła oczekiwany rezultat. Robot kontynuował wykonywanie zdjęć kamerą Pancam i pomiary argonu za pomocą APXS.

Trzy dni później (sol 3560) łazik wykonał zdjęcia “Pinnacle Island” za pomocą mikroskopu obrazującego (ilustracja) i jego pomiary za pomocą APXS.

Na dzień 28 stycznia łazik generował 361 Wh energii elektrycznej. Tau wynosiło 0,572, a zapylenie ogniw, 0,590. Przebieg robota wynosi 38,73 km.

(NASA)

Comments are closed.