ESA wybrała misję PLATO

0

Europejska Agencja Kosmiczna zrealizuje misję Planetary Transits and Oscillations of stars. Jej start nastąpi w 2024 roku, a celem będzie m.in. poszukiwanie małych skalistych egzoplanet w Drodze Mlecznej.

Idea misji Planetary Transits and Oscillations of stars (PLATO) pojawiła się w 2007 roku, w odpowiedzi na ówczesną „Kosmiczną Wizję” rozwoju ESA. Była to jedna z wielu propozycji misji naukowych, których lista stopniowo się zmniejszała po szczegółowych analizach korzyści naukowych i ryzyka technologicznego. W 2011 roku PLATO konkurowała z czterema innymi pomysłami na trzecią misję ESA średniej wielkości (M3). Ostatecznie wyboru dokonano 19 lutego 2014 roku.

Misja ma wykryć dużą ilość pobliskich małych i skalistych egzoplanet. Ich masa ma być wyznaczona z dokładnością do 10% a promień z dokładnością do 2%. Wśród wykrytych obiektów oczekuje się dużej ilości planet zbliżonych masą i rozmiarami do Ziemi, jak i masywniejszych obiektów nazywanych „Super-Ziemiami”. Poszukiwania skalistych egzoplanet będą prowadzone poprzez obserwacje różnych gwiazd (nie tylko podobnych do Słońca, lecz również czerwonych karłów). PLATO będzie w stanie wykryć systemy przypominające nasz Układ Słoneczny.

Obserwatorium zostanie wystrzelone w 2024 roku za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. PLATO będzie prowadzić obserwacje z punktu libracyjnego L2 układu Słońce-Ziemia, znajdującego się 1,5 mln km „za” naszą planetą.

Na jego pokładzie zostaną zamontowane trzydzieści cztery układy optyczne, z których aż trzydzieści dwabędą w stanie obserwować gwiazdy słabsze od +8 magnitudo, a dwa pozostałe będą obserwować gwiazdy o jasności pomiędzy +4 a +8 magnitudo. Każdy z układów optycznych będzie wyposażony w detektory CCD badającym fragment nieba o polu około 1100 stopni kwadratowych.

PLATO jest trzecią średnią misją naukową ESA. Pierwsza to Solar Orbiter, której start zaplanowano na 2017 rok, a drugą Euclid zaplanowaną na 2020 rok. PLATO wygrała z czterema innymi finalistami – byli to kolejno: EChO (the Exoplanet CHaracterisation Observatory), LOFT (the Large Observatory For x-ray Timing), MarcoPolo-R (sprowadzenie na Ziemię materii z planetoidy) oraz STE-Quest (Space-Time Explorer and QUantum Equivalence principle Space Test).

W ostatnich latach doszło do znacznego wzrostu wykrywanych ilości planet pozasłonecznych. Dziś potwierdzono już ponad 1070 i każdego roku do tej listy dołącza się przynajmniej sto nowych obiektów planetarnych. Największą ilość wykryła (biorąc pod uwagę także niepotwierdzonych kandydatów) amerykańska misja Kepler, jednak Europa ma także swoje osiągnięcia w tej dziedzinie. W latach 2007 – 2012 francuska misja COROT wykryła dużą ilość „gorących Jowiszów”. Zaś na 2017 rok zaplanowano start szwajcarskiej misji Cheops. PLATO będzie częściowo bazować na osiągnięciach tych dwóch misji.

Share.

Comments are closed.