Udane starty rakiet Sojuz-U i Ariane 5

0

5 i 6 lutego doszło do dwóch udanych startów rakiet – jednej rosyjskiej i jednej europejskiej. Pierwsza z rakiet wyniosła statek Progress M-22M a druga dwa satelity telekomunikacyjne.

Do startu rakiety Sojuz-U doszło 5 lutego o godzinie 17:23 CET. Start nastąpił z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Na pokładzie rakiety Sojuz-U znalazł się pojazd zaopatrzeniowy Progress M-22M, który zaledwie 5 godzin i 58 minut później zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie Progressa-M22M znalazły się prawie trzy tony zapasów wody, jedzenia, części zapasowe, materiał do eksperymentów oraz paliwo do korekt orbitalnych Stacji. Progress M-22M zacumował do modułu Pirs.

Start rakiety Sojuz-U z Progressem M-22M / Credits – NASA

Dzień później, 6 lutego o godzinie 22:30 CET, doszło do udanego startu europejskiej rakiety Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Ta rakieta wyniosła dwa satelity telekomunikacyjne  ABS-2 i Athena-Fidus. Start przebiegł prawidłowo i w momencie pisania tego artykułu (7 lutego, godzina 01:00 CET) satelity znajdują się na orbicie geostacjonarnej transferowej, skąd „o własnych siłach” dotrą w ciągu kilkunastu najbliższych dni do docelowych punktów na orbicie geostacjonarnej.

Start Ariane 5 był obserwowany z pokładu ISS. Zdjęcie smugi po rakiecie można zobaczyć w galerii tego artykułu.

Satelita ABS-2 został zbudowany przez amerykańską firmę Space Systems/Loral (SS/L) na rzecz firmy Asia Broadcast Satellite (ABS). Masa startowa tego satelity to 6330 kg. Na pokładzie ABS-2 znajduje się 89 transponderów na pasmach C, Ku i Ka, które będą obsługiwać wybrane obszary Azji w 10 wiązkach. Czas działania ABS-2 został zaplanowany na minimum 15 lat.

Z kolei Athena-Fidus to włosko-francuski satelita o charakterze wojskowym zbudowanym przez firmę Thales Alenia Space. Masa tego satelity to 3080 kg. Athena-Fidus ma służyć do transferu danych z szybkością do 3 Gbps, głównie dla włoskich, belgijskich i francuskich wojsk. Satelita może także służyć celom cywilnym, np. związanym z kwestiami bezpieczeństwa cywilnego. Czas pracy tego satelity to także minimum 15 lat.

(PFA, NASA)

Comments are closed.