Thales Alenia zbuduje nowego Jamała

0

Thales Alenia Space zbuduje nowego satelitę serii Jamał dla Gazpromu.

Firma Thales Alenia Space ogłosiła otrzymanie kontraktu od Gazprom Space Systems na budowę geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Jamał 601. Satelita będzie świadczył usługi typu FSS i przekazywał połączenia internetowe. Thales wygrał kontrakt w międzynarodowym przetargu.

TAS będzie odpowiedzialny za projekt, produkcję i przetestowanie satelity, i związanej z nim infrastruktury naziemnej. Statek zostanie wyniesiony rakietą Proton przez International Launch Services. Zbudowany w oparciu o platformę Spacebus 4000C4 satelita będzie przenosił 18 transponderów pasma C, 19 pasma Ku i 26 pasma Ka, obejmujących głównie Rosję. Będzie miał masę ponad 5 ton i zużywał około 11 kW energii elektrycznej. Będzie miał zastąpić starszego Jamała 202 na pozycji 49°E (wysłanego w 2003 roku).

Jamał 601 będzie drugim satelitą zbudowanym przez Thalesa Alenię dla Gazpromu, po Jamale 402 z 2012 roku. Jamał 402 został zamówiony wraz z jeszcze jednym, Jamał 401, ale ten powstał ostatecznie w rodzimych zakładach im. Reszetniewa.

Zobacz też:

(TAS)

Comments are closed.