Falcon 9 wyniósł THAICOM-a 6

0

W poniedziałek 6 stycznia rakieta Falcon 9 v1.1 wyniosła na orbitę geostacjonarną tajlandzkiego satelitę telekomunikacyjnego THAICOM-6.

Po raz drugi w ciągu pięciu tygodni rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na orbitę transferową geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego, tym razem dla tajlandzkiego operatora THAICOM i jego afrykańskiej spółki-córki AFRICOM. Z uwagi na poprzedni start satelity SES-8, kadry SpaceX musiały pracować przez okres świętczno-noworoczny, aby przygotować stanowisko na kolejny start Falcona.

Rakieta wystartowała o 22:06 GMT ze stanowiska startowego nr 40 stacji sił powietrznych na przylądku Canaveral. Po 4,5 godzinach od startu nastąpiła satelizacja THAICOM-a 6 na trajektorii transferowej do orbity geostacjonarnej. Był to ósmy start rakiety Falcon 9. Siódmy w pełni udany.

Start został przeniesiony z piątku 3 stycznia z powodu zastrzeżeń technicznych co do rakiety nośnej. Rzeczniczka SpaceX, Emily Shanklin, powiedziała, że odzyskanie I członu rakiety nie jest planowane. Próba kontrolowania opadania I członu rakiety po starcie z 29 września nie powiodła się. Obracanie się członu spowodowało, że pod wpływem siły odśrodkowej do przewodów przestało docierać paliwo i silnik wyłączył się przedwcześnie.

Wytwórca satelity, firma Orbital Sciences Corp., podała później, że satelita ma się dobrze i pracuje normalnie. Przez najbliższe dni jego własny napęd skieruje go na docelową orbitę geostacjonarną.

THAICOM-6/AFRICOM-1 został zbudowany w oparciu o platformę GEOStar-2.3. Przenosi 8 transponderów pasma Ku i 18 pasma C. Transpondery pasma Ku korzystają z supereliptycznej rozkładanej anteny reflektorowej o wymiarach 2,5×2,7 m. Dwanaście transponderów pasma C korzysta z rozkładanej anteny szkieletowej o średnicy 2,3 metra. Pozostałe 6, z podobnej anteny o średnicy 1,4 metra. Satelita miał masę startową 3325 kg.

Satelita, wyniesienie i ubezpieczenie kosztowały ok. 160 mln. USD. Satelita będzie pracował z pozycji orbitalnej 78,5oW. Na koniec roku 2013 operator miał już wynajęte ponad 2/3 przepustowości. THAICOM-6 został wyniesiony rok później niż początkowo kontraktował operator. Z powodu zobowiązań wobec klientów, THAICOM już wcześniej zakupił bliżej nieokreślonego satelitę na podobnej pozycji orbitalnej, aby się z nich wywiązać. Według Jonathana McDowella, jedynym kandydatem do takiego zakupu wydaje się być AsiaSat 7, który ostatniego lata został przesunięty na pozycję 78,6oW.

Zobacz też:

(SpaceX, Thaicom, SFN)

Comments are closed.