32 państwa na szczycie kosmicznym w USA

0

USA gościły ponad 30 delegacji na International Space Exploration Forum – szczycie poświęconym przestrzeni kosmicznej. Było to pierwsze światowe spotkanie w sprawach kosmosu na poziomie ministerialnym.

Stany Zjednoczone, a dokładniej Departament Stanu, gościły 9 i 10 stycznia delegacje 31 krajów na szczycie poświęconym współpracy w wykorzystaniu i eksplorowaniu przestrzeni kosmicznej – International Space Exploration Forum. Było to pierwsze tego typu spotkanie na poziomie ministerialnym poświęcone przestrzeni kosmicznej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele krajów tradycyjnie współpracujących z sobą, jak i na co dzień postrzeganych jako rywali. Swoich delegatów wysłały m.in.: Brazylia, Chiny, Indie, Japonia, czy Rosja. 

Choć już wiele krajów ze sobą współpracuje, na przykład przy projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – największym obiekcie kosmicznym kiedykolwiek wybudowanym przez człowieka – to zadaniem delegatów było dalsze pobudzenie współpracy międzynarodowej, na przykład przez ustanowienie globalnych zasad współpracy na rzecz eksploracji głębokiej przestrzeni kosmicznej. Jak powiedział Bill Burns, zastępca sekretarza stanu USA, “wraz z rosnącą ilością krajów obecnych w przestrzeni kosmicznej, kurczeniem się państwowych monopoli wiedzy i technologii, i rosnącą komercjalizacją eksploracji kosmosu, współpraca międzynarodowa okazuje się ważniejsza niż kiedykolwiek”.

Oczywistym zagadnieniem są tu koszty projektów kosmicznych. Jak słusznie wskazał Paul Weissenberg, dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. przedsiębiorczości i przemysłu, wobec rosnących oczekiwań co do krajowych budżetów “ambitne programy eksploracji kosmosu leżą poza zakresem możliwości większości państw”. “Każdy z tu obecnych reprezentuje zasoby, które mogą służyć jako element globalnej współpracy politycznej”. Dodał również, że “dzisiejsze inwestycje w przestrzeń kosmiczną, to inwestycje w przyszłe zatrudnienie, wzrost gospodarczy i innowacyjność”, i że takie inwestycje nie powinny być traktowane jako “luksus”.

Enrico Saggese, prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI powiedział, że wydatki na kosmos, to “inwestycja w przyszłość ludzkości. Kosmos będzie naszą przyszłością, jeśli dzisiaj, jako odkrywcy, pozbawieni uprzedzeń i ograniczeń, wykażemy się odpowiedzialnością i wypracujemy konsensus pokojowej międzynarodowej współpracy w przestrzeni kosmicznej.”

W podobnym tonie wypowiadał się japoński minister nauki i technologii Hakubun Shimomura: “Eksploracja przestrzeni kosmicznej, poprzez poszerzanie domen ludzkiego potencjału, stanowi wspólną wartość dla całej ludzkości”.

Dla krajów rozwijających się i od niedawna obecnych w kosmosie, sprawy wyglądają jednak bardziej pragmatycznie. Seidu Oneilo Mohammed, dyrektor generalny nigeryjskiej Narodowej Agencji Badań Kosmicznych i Rozwoju, mówił, że jego kraj skupia się przede wszystkim na zastosowaniach. Jak powiedział, prócz satelitów telekomunikacyjnych, “naszym zadaniem jest nakarmić ludzi, tworzyć miejsca pracy i eliminować biedę. A to bazuje przede wszystkim na zarządzaniu rolnictwem”. Nigeria ma już na koncie 6 misji satelitarnych, choć niezbudowanych samodzielnie: 2 telekomunikacyjne, 3 obserwacji Ziemi, i 1 technologiczną.

Alfabetyczna lista krajów-uczestników Forum:

 1. Arabia Saudyjska
 2. Austria
 3. Belgia
 4. Brazylia
 5. Chile
 6. Chiny
 7. Dania
 8. Francja
 9. Hiszpania
 10. Holandia
 11. Indie
 12. Japonia
 13. Kanada
 14. Kolumbia
 15. Korea Południowa
 16. Meksyk
 17. Niemcy
 18. Nigeria
 19. Norwegia
 20. Południowa Afryka
 21. Rosja
 22. Rumunia
 23. Stany Zjednoczone Ameryki
 24. Szwajcaria
 25. Szwecja
 26. Tajlandia
 27. Ukraina
 28. Wielka Brytania
 29. Wietnam
 30. Włochy
 31. Zjednoczone Emiraty Arabskie
 32. oraz kraje europejskie reprezentowane przez Komisję Europejską, Europejską Agencję Kosmiczną i Międzynarodową Akademię Astronautyki.

(AFP, Space Daily, Japan Times, Departament Stanu USA, Reuters)

  {module [346]}

Comments are closed.