Czy polski uczeń obudzi sondę Rosetta?

0

Sonda kosmiczna Rosetta powoli zbliża się do celu, komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W związku z tym Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła konkurs Wake Up Rosetta, który może wygrać licealista z Ostrołęki.

Wystrzelona dziesięć lat temu Rosetta od 2011 roku znajduje się w stanie hibernacji. 20 stycznia sonda zostanie wybudzona, kończąc tym samym długą podróż w kierunku komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Konkurs Wake Up Rosetta polega na nagraniu krótkiego filmu, który potem zostanie oceniony w głosowaniu internetowym. Spośród autorów dziesięciu najpopularniejszych nagrań, ESA wybierze dwie osoby, które będą brały udział przy wybudzeniu sondy w Europejskim Centrum Kontroli Lotów (ESOC) w Darmstadt.

Duże szanse ma Józek Dobrowolski, licealista z Ostrołęki, którego film zdobył już prawie 3 tysiące głosów. Głosować można za pośrednictwem Facebooka przy pomocy aplikacji Wake Up Contest na stronie misji Rosetta. Nagranie Józka nosi tytuł Joseph: Age 17.

Sonda Rosetta w maju dotrze do celu, a pod koniec roku na komecie osiądzie lądownik Philae, na którym znajduje się m.in. zbudowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN aparatura MUPUS.

(ESA)

{module [346]}

Rosetta i lądownik Philae / Credits: ESA

 

Comments are closed.