Międzynarodowa Stacja Kosmiczna o 4 lata dłużej na orbicie

0

Do 2024 r. wydłużono misję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To o 4 lata dłużej niż planowano. Dodatkowy okres umożliwi kontynuację i rozszerzenie zakresu badań naukowych, a także przyniesie szansę dla rozwoju prywatnego sektora kosmicznego.  

Budowa Stacji rozpoczęła się pod koniec ubiegłego stulecia. W przedsięwzięcie zaangażowane są Stany Zjednoczone, Rosja, Japonia, Kanada oraz Europejska Agencja Kosmiczna. Funkcjonowanie Stacji miało zakończyć się ostatecznie w 2020 r., choć zdaniem wielu inżynierów, mogłaby ona spokojnie kontynuować swoją misję nawet do 2028 r.

Zatem gdyby nie ostatnie decyzje Administracji Prezydenta Obamy (z 7 stycznia br.), już za 6 lat warte ok. 100 mld dolarów laboratorium kosmiczne musiałoby spaść z orbity. Tymczasem przedłużenie jego misji, a ściślej mówiąc okresu finansowania, pozwoli na przeprowadzenie większej ilości badań i doświadczeń. Decyzja w tym przypadku oczywiście dotyczy amerykańskiej części ISS – pozostali międzynarodowi partnerzy muszą także zaakceptować dłuższy pobyt Stacji na orbicie i zadeklarować na to odpowiednie fundusze.

Naukowcy z NASA nie ukrywają radości, wyliczając co dzięki tym dodatkowym latom uda im się zrealizować.

Na pierwszym miejscu wspominają o badaniach dotyczących wpływu nieważkości na organizm ludzki oraz jak można ograniczyć jego negatywne skutki. Prowadzenie tego typu doświadczeń ma kluczowe znaczenie dla długoterminowych misji załogowych, w tym w szczególności lotu na Marsa czy asteroidę.

Następnie podkreślają zalety badań i odkryć związanych z życiem na ISS dla społeczeństwa, w szczególności dla medycyny. Wśród przykładów można wymienić chociażby szczepionki, czy sprzęt rehabilitacyjny.

Ale wydłużenie misji ISS to także szansa dla sektora prywatnego, w szczególności dla dwóch przedsiębiorstw, posiadających kontrakt na zaopatrzenie Stacji: SpaceX i Orbital Science Corp. Co więcej, to pierwsze planuje od 2017 r. rozpocząć także loty załogowe.

Koszty utrzymania Stacji szacuje się na ok. 3 mld USD rocznie. Otwarta pozostaje kwestia jak pozostali uczestnicy będą zapatrywać się na wydłużenie misji. Zdaniem Williama H. Gerstenmaiera, dyrektora lotów załogowych w NASA, agencje mogą potrzebować kilku lat na podjęcie decyzji. W razie odmowy jednak, NASA powinna być w stanie kontynuować program samodzielnie.

(NASA)

{module [346]}

Comments are closed.