Po kilku dniach przerwy Słońce znów wyemitowało rozbłysk klasy M. Ten rozbłysk wyzwoliła grupa o numerze 1936, znajdująca się obecnie w środkowej części tarczy słonecznej.
Tuż przed Świętami, 20, 22 i 23 grudnia nastąpiła seria rozbłysków klasy M z trzech różnych grup plam słonecznych. W kolejnych dniach aktywność słoneczna spadła, choć od czasu do czasu notowano silniejsze rozbłyski klasy C.
Na następny rozbłysk tej klasy trzeba było czekać do 29 grudnia, kiedy to grupa 1936 wyemitowała rozbłysk klasy M3.1. Maksimum tego rozbłysku nastąpiło o godzinie 08:56 CET. W momencie rozbłysku grupa 1936 przebywała niemal w centrum tarczy słonecznej. Rozbłysk był bardzo krótki i nie wydaje się, aby towarzyszył mu silniejszy koronalny wyrzut masy (CME). Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.
{youtube}sJofSRSwuQ0{/youtube}
Rozbłysk klasy M3.1 – 29.12.2013 / Credits – NASA, SDO, Olivier Fehr
Aktualnie na Słońcu przebywają dwie grupy plam słonecznych zdolnych wyemitować rozbłysk klasy M. Szanse na kolejny rozbłysk tej klasy w ciągu najbliższych 48 godzin ocenia się na około 35%.
Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.
(PFA)
{module [346]}