Pierwszy wykryty kandydat na egzoksiężyc

0

Ogłoszono wykrycie pierwszego kandydata na egzoksiężyc planety pozasłonecznej. System otrzymał oznaczenie MOA-2011-BLG-262.

Już gdy odkryto pierwsze planety pozasłoneczne, pojawiło się pytanie – co z księżycami tych obiektów? Ponieważ w naszym Układzie Słonecznym występuje wiele różnej wielkości księżyców, było pewne, że dookoła sporej części planet pozasłonecznych krążą egzoksiężyce. Co więcej, postulowano nawet, że niektóre z tych „księżyców obcych światów” mogą być większe od naszej Ziemi. Przykładowo, potężne gazowe giganty przynajmniej teoretycznie mogą utrzymywać masywne egzoksiężyce na swoich orbitach.

W ostatnich latach coraz częściej pojawiały się teoretyczne publikacje naukowe dotyczące egzoksiężyców. Na szczególną uwagę zwraca publikacja dwóch astronomów – René Heller’a i Rory Barnes’a, którzy dokonali próby opisania warunków panujących na dużych satelitach gazowych gigantów krążących wokół innych gwiazd. Ta publikacja sugeruje, że warunki panujące na takich egzoksiężycach są wyraźnie inne od tych, do których przyzwyczailiśmy się na Ziemi.

Jest możliwe, że ludzkość właśnie wykryła pierwszy księżyc spoza naszego Układu Słonecznego. Egzoksiężyc krąży wokół samotnej planety pozasłonecznej (tzn. nie krążącej wokół żadnej gwiazdy). Cały system otrzymał oznaczenie MOA-2011-BLG-262 i został wykryty dzięki zjawisku mikrosoczewkowania grawitacyjnego.

Z wyliczeń wykonanych przez kilkudziesięcioosobowy zespół astronomów pod przewodnictwem profesora Davida Bennett’a z amerykańskiego uniwersytetu Notre Dame wynika, że MOA-2011-BLG-262 może być rzeczywiście układem planeta-księżyc. Obiekt planetarny jest gazowym gigantem o masie około 4 mas Jowisza. Z kolei egzoksiężyc jest mniej masywny od Ziemi.

MOA-2011-BLG-262 jest kandydatem na układ planeta-księżyc. Jest możliwe, choć mniej prawdopodobne, że ten system to układ gwiazda-planeta. Kolejne wyliczenia będą w stanie określić prawdziwą naturę układu MOA-2011-BLG-262.

(arxiv)

{module [346]}

Comments are closed.