Udany test silnika XCOR/ULA

0

XCOR i ULA mają za sobą kolejny etap na drodze do budowy rakietoplanu Lynx. Odbyło się pierwsze odpalenie zeskalowanego silnika pojazdu.

Firmy XCOR i ULA podały, że pomyślnie przeprowadziły pierwszy “gorący” test zeskalowanego (pomniejszonego) silnika XR-8H21, oznaczonego jako XR-5H25, o ciągu 2500 funtów-siły (11,12 kN), działającego na ciekły wodór.

“Pierwsze odpalenie każdego silnika to zawsze ważny etao, ale pierwsze odpalenie silnika na ciekły wodór w naszym programie LH2, to jeszcze większe osiągnięcie”, chwali się dyrektor wykonawczy XCOR Jeff Greason. “Gorący test silnika posuwa nas dalej, ku rutynowym testom i dalszym demonstracjom niezawodnych silników rakietowych wielorazowego użytku, z których jesteśmy znani”.

Jak dodaje wiceprezes ULA, Georde Sowers, “teraz czekamy na integrację silnika z unikalną pompą tłokową XCOR w 2014 roku”. Zespoły napędowe przygotowywane przez XCOR/ULA to pierwsze silniki rakietowe na ciekły wodór wykorzystujące pompy tłokowe.

Obie firmy pracują wspólnie nad tanim silnikiem rakietowym charakteryzującym się również prostotą obsługi. Według nich to właśnie będzie kluczem potrzebnym do wprowadzenia na rynek tanich lotów kosmicznych. Większa wersja testowanego silnika, XR-8H21 będzie miała mieć 10 razy większy ciąg, ponad 110 kN.

Zobacz też:

(XCOR)

 

Comments are closed.