BRITE-PL Lem – status na 22 listopada 2013

0

Ten artykuł opisuje status pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL Lem, który został wyniesiony na orbitę 21 listopada 2013.

Dwudziestego pierwszego listopada 2013 roku, o godzinie 08:10 CET, nastąpił start rakiety Dniepr z rosyjskiej bazy wojskowej Dombarowskij. Na pokładzie tej rakiety znalazły się aż 32 satelity*, wśród nich pierwszy polski satelita naukowy BRITE-PL Lem.

Około 15 minut po starcie rozpoczęło się uwalnianie satelitów. BRITE-PL Lem został uwolniony od górnego stopnia rakiety jako ostatni i znalazł się na orbicie o wysokości około 600-650 km i nachyleniu około 98 stopni. Dokładne parametry orbity podamy w następnym naszym raporcie o misji BRITE-PL Lem.

Do pierwszego kontaktu z satelitą doszło o godzinie 09:47 CET. Satelita był sprawny i w dobrym stanie. Łącznie przez cały 21 listopada udało się wykonać cztery sesje komunikacyjne z satelitą, także poprzez stację naziemną ośrodka SFL w Kanadzie, które bierze udział w projekcie BRITE. O godzinie 19:30 CET doszło także do sesji komunikacyjnej ze stacją naziemną w Warszawie.

W tej chwili kończy się faza LEOP (Launch and Early Orbit Phase), najbardziej krytyczny okres całej misji. W jej trakcie następują prace przy uruchamianiu poszczególnych podsystemów satelity. Następnie misja przejdzie w fazę commissioning, podczas której nastąpi kalibracja poszczególnych instrumentów Lema. Ta faza potrwa jeszcze około 3 miesiące, po czym misja wejdzie w fazę naukową.

Z dostępnych informacji wynika więc, że BRITE-PL Lem przetrwał start rakiety w stanie nienaruszonym. Satelita funkcjonuje prawidłowo i na początku 2014 roku powinien rozpocząć badania naukowe. Wówczas na orbicie prawdopodobnie znajdzie się drugi polski satelita konstelacji BRITE – BRITE-PL Heweliusz.

Przydatne linki:

* Wcześniej podawana wartość 33 satelitów okazała się być błędna. CubeSat Est@r-2 jest wciąż na Ziemi.

{youtube}uwFvT8Zd9Ug{/youtube}
Animacje satelity BRITE-PL / Credits – CBK PAN, Fajna Sztuka

{module [346]}

Comments are closed.