Odszedł Roman Fangor

0

Dziewiętnastego listopada odszedł Roman Fangor – ceniony polski miłośnik astronomii i astronautyki.

Roman Fangor (znany także jako „Hermes”) udzielał się w różnych towarzystwach astronomicznych już od połowy lat 50. XX wieku. Przez wiele lat pan Roman konstruował różne urządzenia optyczne oraz układy elektroniczne do bardziej zaawansowanych obserwacji astronomicznych. “Hermes” był także świetnym fotografem – wiele z jego zdjęć ukazuje realia poprzedniej epoki.

Pan Roman poznał wielu astronautów i kosmonautów, w tym Jamesa Irvina (Apollo 15), który w 1990 roku odwiedził Warszawę. Archiwa ś.p. entuzjasty zawierają setki dokumentów i nagrań z wielu misji kosmicznych, także z czasów, gdy człowiek po raz pierwszy stąpał po Srebrnym Globie.

Wielu z nas znało go osobiście i ceniło jego wiedzę oraz humor. Autor tego artykułu poznał pana Romana w 2004 roku podczas przejścia Wenus na tle tarczy Słońca, które obserwowano z dachu CAMK w Warszawie. Wówczas Roman Fangor dał się poznać jako życzliwy miłośnik astronomii, chętny do udzielania informacji i wskazówek.

W ostatnich latach, pomimo problemów zdrowotnych, “Hermes” był bardzo ważnym ogniwem wielu społeczności astronomicznych i astronautycznych. Jego opinie i wsparcie pozwoliło na rozwój różnych inicjatyw, które powstały w polskim zakątku internetu.

Comments are closed.