Zmarł Aleksandr Sieriebrow

0

W wieku 69 lat nagle zmarł kosmonauta Aleksandr Sieriebrow. Podczas czterech misji spędził w przestrzeni kosmicznej 372 dni.

Kosmonauta miał polskie korzenie, jego matka była Polką. Ukończył studia na Moskiewskim Instytucie Techniczno-Fizycznym (MITF) oraz Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu KPZR w Mytiszczi. Następnie pracował jako asystent w MITF nad zagadnieniami mechaniki fizycznej. W 1978 roku został wybrany do korpusu kosmonautów. Pierwszy, tygodniowy lot, odbył pięć lat później. Celem misji Sojuz T-7 była wymiana statków na stacji Salut 7. Wraz z Sieriebrowem poleciała też Swietłana Sawicka, druga radziecka kosmonautka.

Rok później Aleksandr Sieriebrow znów znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Celem misji Sojuz T-8 była naprawa wadliwego panelu słonecznego na Salucie 7. Z powodu awarii systemu cumowania lot został jednak przerwany i po dwóch dniach na orbicie kosmonauci wrócili na Ziemię. 

W 1989 oraz 1993 roku był członkiem piątej i czternastej stałej załogi stacji Mir (165 i 196 dni na orbicie). Po zakończeniu kariery kosmonauty pracował jako redaktor naczelny gazety “Zwiezdnyj Czas”.

{module [346]}

Comments are closed.