Dziś rano w udanym dziewiczym locie japońskiej rakiety Epsilon wyniesiony został teleskop “Hisaki” (SPRINT-A) do obserwacji planet Układu Słonecznego.
Nowa japońska rakieta Epsilon pomyślnie wystartowała z centrum kosmicznego Uchinoura wynosząc na orbitę teleskop “Hisaki”. Start miał miejsce w sobotę 14 września o godzinie 05:00 UTC (14:00 czasu lokalnego). Wydarzenie na telebimie mogli oglądać mieszkańcy Tokio, z czego skorzystało około 900 osób.
Trójczłonowa rakieta Epsilon (Epsilon-1) ma 24 metry długości i masę 91 ton. Jest mniej więcej dwa razy mniejsza od napędzanej paliwem ciekłym japońskiej rakiety H-IIA, i jest następczynią rakiet M-5, wycofanych w 2006 roku.

Start rakiety Epsilon, 14 września 2013 / Credits: JAXA
Wysokie, dwa razy większe od Epsilona, koszty użytkowania były między innymi przyczyną zrezygnowania ze wspomnianej rakiety M-5. Nowatorskość konstrukcji nie polega na usprawnieniach napędu (rakieta produkowana jest z użyciem istniejących silników), ale raczej w uproszczeniach. Przygotowanie rakiety typu M zajmowało około 6 tygodni, a Epsilona jedynie 7 dni. Producent rakiety, IHI Aerospace, wykorzystał nawet stare stanowisko startowe rakiet M.
Próba startu z 27 sierpnia zakończyła się przerwaniem procedury 19 sekund przed odpaleniem silników z uwagi na fałszywy alarm o złej pozycji rakiety.
SPRINT-A (Spectroscopic Planet observatory for Recognition of INTeraction of Atmosphere) jest pierwszym teleskopem kosmicznym poświęconym obserwacji planet Układu Słonecznego, głównie Wenus, Marsa i Jowisza. Głównym wykonawcą była firma NEC. Został umieszczony na orbicie w 61 minucie 39 sekundzie lotu na orbicie o parametrach 950 x 1150 kilometrów i nachyleniu 31o. Zgodnie z tradycją, statek został przemianowany po udanym wyniesieniu. Nowa nazwa, “Hisaki”, pochodzi od jednego z przylądków w prefekturze Kagoshima, z której odbył się start. Nazwę można też przetłumaczyć jako “ponad Słońce”.

SPRINT-A – teraz Hisaki – wizja artystyczna / Credits: JAXA
Drugi start Epsilona przewidziany jest w 2015 roku. Rakieta ma wynieść wtedy satelitę do monitorowania pogody kosmicznej.
(JAXA, SD, SFN)
{module [346]}