Udany dziewiczy lot Epsilona

0

Dziś rano w udanym dziewiczym locie japońskiej rakiety Epsilon wyniesiony został teleskop “Hisaki” (SPRINT-A) do obserwacji planet Układu Słonecznego.

Nowa japońska rakieta Epsilon pomyślnie wystartowała z centrum kosmicznego Uchinoura wynosząc na orbitę teleskop “Hisaki”. Start miał miejsce w sobotę 14 września o godzinie 05:00 UTC (14:00 czasu lokalnego). Wydarzenie na telebimie mogli oglądać mieszkańcy Tokio, z czego skorzystało około 900 osób.

Trójczłonowa rakieta Epsilon (Epsilon-1) ma 24 metry długości i masę 91 ton. Jest mniej więcej dwa razy mniejsza od napędzanej paliwem ciekłym japońskiej rakiety H-IIA, i jest następczynią rakiet M-5, wycofanych w 2006 roku.

Start rakiety Epsilon, 14 września 2013 / Credits: JAXA

Start rakiety Epsilon, 14 września 2013 / Credits: JAXA

Rakieta, której opracowanie kosztowało ponad 200 milionów USD, dysponuje także unikalnym systemem autokontroli. Dzięki temu start rakiety był kontrolowany za pomocą jedynie dwóch sparowanych laptopów. Start wymagał zaangażowania jedynie 8 osób, kontrastując ze 150 osobowym zespołem koniecznym do obsługi rakiety H-IIA. Koszty budowy i startu rakiety szacowane są na 37 milionów USD. Japończycy mają nadzieję, że dzięki tak zredukowanym nakładom uda się zainteresować rakietą zagranicznych klientów.

Wysokie, dwa razy większe od Epsilona, koszty użytkowania były między innymi przyczyną zrezygnowania ze wspomnianej rakiety M-5. Nowatorskość konstrukcji nie polega na usprawnieniach napędu (rakieta produkowana jest z użyciem istniejących silników), ale raczej w uproszczeniach. Przygotowanie rakiety typu M zajmowało około 6 tygodni, a Epsilona jedynie 7 dni. Producent rakiety, IHI Aerospace, wykorzystał nawet stare stanowisko startowe rakiet M.

Próba startu z 27 sierpnia zakończyła się przerwaniem procedury 19 sekund przed odpaleniem silników z uwagi na fałszywy alarm o złej pozycji rakiety.

SPRINT-A (Spectroscopic Planet observatory for Recognition of INTeraction of Atmosphere) jest pierwszym teleskopem kosmicznym poświęconym obserwacji planet Układu Słonecznego, głównie Wenus, Marsa i Jowisza. Głównym wykonawcą była firma NEC. Został umieszczony na orbicie w 61 minucie 39 sekundzie lotu na orbicie o parametrach 950 x 1150 kilometrów i nachyleniu 31o. Zgodnie z tradycją, statek został przemianowany po udanym wyniesieniu. Nowa nazwa, “Hisaki”, pochodzi od jednego z przylądków w prefekturze Kagoshima, z której odbył się start. Nazwę można też przetłumaczyć jako “ponad Słońce”.

SPRINT-A - teraz Hisaki - wizja artystyczna / Credits: JAXA

SPRINT-A – teraz Hisaki – wizja artystyczna / Credits: JAXA

JAXA potwierdziła, że satelita rozłożył oba panele ogniw słonecznych i działa sprawnie. Planowany czas jego działania to jeden rok. Przez ten czas za pomocą 20 centymetrowego teleskopu ultrafioletowego będzie obserwował jak wiatr słoneczny wpływa na atmosferę Wenus i Marsa.

Drugi start Epsilona przewidziany jest w 2015 roku. Rakieta ma wynieść wtedy satelitę do monitorowania pogody kosmicznej.

(JAXA, SD, SFN)

{module [346]}

Comments are closed.