Boeing: dostarczenie GPS IIF i testy Inmarsata-5

0

Boeing dostarczył do integracji z rakietą piątego satelitę serii GPS IIF-5. Zakończono też testy pierwszego statku nowej serii satelitów Inmarsat GX

GPS IIF-5

Firma Boeing poinformowała 17 września o dostarczeniu 5. satelity serii Global Positioning System (GPS) IIF do kosmodromu na terenie Stacji Sił Powietrznych Cape Canaveral. Samolot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych C-17 przewiózł statek z zakładów Boeinga w El Segundo. Teraz statek zostanie zatankowany i zintegrowany z rakietą nośną Delta IV, obsługiwaną przez United Launch Alliance.

Na orbicie pracuje (aktywnie lub w rezerwie) obecnie 8 satelitów serii IIA, 12 serii IIR (stanowiące trzon konstelacji), 7 serii IIRM (jeden w stanie nieużywalnym), i 4 serii IIF. W fazie produkcji (6 statków) znajduje się już kolejna, jeszcze nowocześniejsza seria satelitów GPS, oznaczana jako (Block) III.

Start GPS IIF-5 zaplanowany jest na 17 października, między 22:20 a 22:38 GMT.

Pierwszy Inmarsat-5

Przenoszenie satelity GPS IIF-5 / Credits: Boeing

Przenoszenie satelity GPS IIF-5 / Credits: Boeing

Również 17 września Boeing przekazał informację o pomyślnym zakończeniu testów pierwszego statku z nowej serii satelitów Inmarsat. Pierwszy z trzech satelitów Inmarsat-5 Global Xpress (GX) przeszedł testy środowiskowe (termiczne i próżniowe), co otwiera mu drogę do kampanii startowej, której zwieńczeniem będzie start na pokładzie rakiety Proton w grudniu tego roku.

Zbudowany z wykorzystaniem platformy 702HP statek Inmarsat-5 F1 ma rozpocząć budowę nowoczesnej konstelacji satelitów dla firmy Inmarsat (niegdyś międzynarodowej organizacji zapewniającej łączność satelitarną statkom pełnomorskim i oceanicznym). Zapewni ona szybką transmisję danych użytkownikom na lądzie, morzu i w powietrzu.

Zobacz też:

(Boeing)

{module [346]}

Comments are closed.