Udany start rakiety Proton-M z Astra 2E

0

Po prawie trzech miesiącach od nieudanego startu, rakieta Proton-M wyniosła na orbitę satelitę telekomunikacyjnego Astra 2E. Czy to koniec problemów z tą rakietą?

Drugiego lipca 2013 roku, o godzinie 04:38 CEST nastąpił start rakiety Proton-M/Blok DM-3 z trzema satelitami rosyjskiego systemu nawigacyjnego GLONASS. Do startu doszło z wyrzutni nr 81 kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Łączna masa startowa tej rakiety wyniosła prawie 700 ton, z czego duża część przypadła na toksyczne paliwo – tetratlenek diazotu i niesymetryczną dimetylohydrazynę (UDMH).

Rakieta przebywała w powietrzu tylko przez kilkadziesiąt sekund. Zaraz po starcie Proton nabrał anormalnej pozycji, w końcu nabrał też ruchu wokół własnej osi i zmienił kierunek lotu. Chwilę potem rakieta rozbiła się o ziemię niedaleko stanowiska startowego.

Transmisja ze startu pokazała rakietę, która kilka sekund po starcie wychyla się w lewo, a potem gwałtowniej w prawo. Następnie zatoczyła łuk, nabrała ruchu obrotowego, aż w końcu zwróciła się w kierunku ziemi. Pod wpływem tarcia odpadała z niej osłona aerodynamiczna oraz ładunek, następnie pojawił się ogień, i w końcu nastąpiło uderzenie w grunt, które wywołało eksplozję.

Przez kolejne tygodnie trwały prace specjalnej komisji, która badała okoliczności tego nieudanego startu. Bardzo szybko się okazało, że za awarię odpowiada człowiek  źle zamontowano trzy z sześciu czujników prędkości kątowej. Później nastąpiły ruchy kadrowe w zakładach produkujących tę rakietę – m.in. zwolniono trzy osoby z zakładów im. Kruniczewa. W międzyczasie trwały kolejne etapy oczyszczania skażonego terenu, choć Kazachstan wyrażał niezadowolenie z przebiegu prac. Trwały także przygotowania do powrotu Protona-M do służby – budowane rakiety zostały dokładnie sprawdzone i przetestowane.

Prawie trzy miesiące później, 29 września doszło do powrotu rakiety Proton-M do służby. Tego dnia, o godzinie 23:38 CEST Proton-M wyniósł satelitę telekomunikacyjnego Astra 2E. Start był realizowany w ramach komercyjnej usługi firmy International Launch Services. W następnych kilku godzinach doszło do odpaleń górnego stopnia Briz-M, który docelowo pomyślnie umieścił satelitę Astra 2E na orbicie transferowej prowadzącej do geostacjonarnej. Od tego momentu satelita już o własnych siłach dociera do docelowego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO).

{youtube}plpsodmQ2oc{/youtube}
Start Protona-M z Astrą 2E na pokładzie – 29.09.2013 / Credits – ILS, SpaceVidsNet

Satelita telekomunikacyjny Astra 2E został zbudowany przez europejską firmę Astrium dla operatora SES. Ten satelita został zbudowany w oparciu o platformę Eurostar E3000, jest wyposażony w 60 transponderów pasma Ku i ma masę 6020 kg. Czas misji Astra 2E został przewidziany na 15 lat. Satelita zostanie docelowo umieszczony na orbicie GEO, w punkcie 28,2 stopni szerokości wschodniej.

Do końca 2013 roku planowane są jeszcze cztery starty rakiety Proton-M. Czy zostaną one przeprowadzone z sukcesem? Wydaje się, że przynajmniej chwilowo problemy złej kontroli jakości przy procesie produkcyjnym rakiety Proton-M zostały rozwiązane.

(PFA, ILS)

{module [346]}

Comments are closed.