Zrzut kapsuły CST-100 firmy Boeing

0

Firma Boeing osiągnęła już połowę z dwudziestu zaplanowanych działań w ramach jej kontraktu z agencją NASA na rozwój własnego programu załogowego.

Za wypełnione dotychczas dziesięć działań w ramach programu rozwoju swojego systemu transportu ludzi na orbitę firma Boeing otrzymała już 339 mln dolarów. Kolejne 10 zadań wycenianych jest na 141 mln dolarów i firma ma czas do sierpnia przyszłego roku na ich wypełnienie.

Ostatnio zakończonym działaniem był demonstracyjny test komunikacji pomiędzy oprogramowaniem kapsuły CST-100 a Centrum Kontroli Misji (MCC) w ośrodku Johnson Space Center agencji NASA w Houston. Innym działaniem zakończonym niedawno był test zespołu kontroli położenia i manewrowania o nazwie OMAC (Orbital Maneuvering and Attitude Control). Zespół ten składa się z 24 silników, które umożliwiają wykonywanie krytycznych manewrów w przestrzeni kosmicznej, takich jak np. manewr zejścia z orbity.

{youtube}GVzzHlOCDxk{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający testowy zrzut kapsuły CST-100 / Credits: youtube.com, Lightscope Pictures

Boeing projektuje w pełni autonomiczny system transportu orbitalnego, w skład którego wchodzi kapsuła CST-100 oraz rakieta Atlas V. Działania odbywają się w ramach programu CCP (Commercial Crew Program) amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Celem jest stworzenie systemu, którego rolą będzie dostarczanie i odbieranie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Opisywane w tym artykule działania realizowane są w ramach trzeciej rundy programu CCP o nazwie CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability). Prócz firmy Boeing prace nad swoimi systemami prowadzą obecnie jeszcze Space Exploration Technologies (SpaceX) oraz Sierra Nevada Corporation.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.