Udany start nowej chińskiej rakiety nośnej – Kuaizhou (25.09.2013)

0

Dwudziestego piątego września o godzinie 06:37 CEST doszło do startu nowej chińskiej rakiety nośnej – Kuaizhou. Na pokładzie znalazł się satelita Kuaizhou-1. (Zaktualizowane!)

Aktualizacja, 25.09.2013, godzina 14:15 CEST – satelita Kuaizhou-1 został umieszczony na orbicie o parametrach 276×293 km i inklinacji 96,65 stopni.

Z dostępnych informacji wynika, że Kuaizhou jest małą rakietą nośną na paliwo stałe, zdolną do wynoszenia małych satelitów na niskie orbity okołoziemskie, w tym te o dużej inklinacji. Kuaizhou ma być rakietą łatwą w obsłudze i zdolną do wystrzelenia w krótkim czasie od decyzji o locie. Oficjalne źródła chińskie komentują zdolności operacyjne tej rakiety jako wsparcie w przypadku katastrof naturalnych czy pomocy humanitarnej. Źródła zachodnie uważają także, że Kuaizhou może mieć przeznaczenie wojskowe, np. do szybkiego umieszczenia na orbicie satelitów obserwacyjnych.

Nie opublikowano żadnego zdjęcia rakiety Kuaizhou ani parametrów nośnych. O starcie Chiny doniosły (tzw. wyznaczenie stref zamkniętych do lotu) 22 września. Do startu doszło 25 września o godzinie 06:37 CEST z kosmodromu Jiuquan (wewnętrzna Mongolia). Rakieta wyniosła satelitę Kuaizhou-1 na orbitę o wysokiej inklinacji. Prawdopodobnie parametry orbity tego satelity zostaną poznane w ciągu najbliższych kilkunastu godzin. Nie opublikowano także żadnego zdjęcia Kuaizhou-1 a oficjalne źródła informują, że jest to mały, testowy satelita obserwacyjny.

Niektóre źródła zachodnie sugerują, że Kuaizhou bazuje na chińskim pocisku rakietowym DF-21, DF-31 lub DF-41. Te konstrukcje to mobilne pociski rakietowe średniego i dalekiego zasięgu, zdolne do wynoszenia do 5-6 głowic jądrowych na odległość od około 3 do 12 tysięcy kilometrów. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje pocisk DF-31 (wraz z orientacyjnymi wymiarami) oraz mobilne stanowisko startowe tej rakiety. Jest możliwe, że Kuaizhou będzie w podobny sposób transportowana i wystrzeliwana.

Za budowę rakiety Kuaizhou jest odpowiedzialny Instytut Technologiczny w Harbinie oraz chińska korporacja aerokosmiczna CASIC.

(NSF, Xinhuanet)

{module [346]}

Comments are closed.