IAC 2013 – relacja z drugiego dnia konferencji

0

Trwa Międzynarodowy Kongres Astronautyczny w Pekinie. Ten artykuł zawiera podsumowanie drugiego dnia tej konferencji.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (International Astronautical Congress, IAC) to prawdopodobnie najważniejsza konferencja sektora kosmicznego. Każdego roku IAC odbywa się w innym mieście na innym kontynencie – rok temu ta konferencja odbyła się w Neapolu we Włoszech. IAC to świetne miejsce na spotkanie i przedstawienie wyników prac różnych dziedzin przemysłu kosmicznego oraz narodowych i międzynarodowych planów rozwoju.

Drugiego dnia odbyło się spotkanie z astronautkami z okazji 50 rocznicy lotu Walentyny Tierieszkowej. Mimo wcześniejszej zapowiedzi nie dotarła ona jednak na IAC. Z bardzo dużym zainteresowaniem słuchano występu Liu Yang oraz Wang Yaping, pierwszych chińskich astronautek. W panelu uczestniczyła również Sandra Magnus z USA oraz Chiaki Mukai z Japonii.

Kilka ciekawych informacji można było zobaczyć w prezentacjach oraz usłyszeć w rozmowach kuluarowych:

  • Chińczycy przyznają, że ich głównym konkurentem w najbliższym czasie jest SpaceX i podkreślają, iż amerykańska firma jeszcze nie opanowała lotu satelity na orbitę geostacjonarną.
  • Na przyszłą chińską stację kosmiczną uda się astronauta z Europy. Również wiele firm europejskich zainteresowanych jest testowaniem sprzętu na stacjach Tiangong.
  • Pojawiły się deklaracje dotyczące ciężkiej rakiety chińskiej, którą porównywali z amerykańskim Saturnem 5.
  • W chińskiej prezentacji po raz pierwszy pojawił się slajd obrazujący plan architektury załogowego lotu księżycowego!
  • Japończycy przyznają, iż tsunami sprzed dwóch lat bardzo wpłynęło na krajowy budżet, wiele projektów musiało zostać wstrzymanych. Z drugiej strony udało się zabezpieczyć fundusze na rozwój rakiety Epsilon, której pierwszy lot odbył się parę dni temu.
  • Zdziwienie budzi również bardzo duża ekspozycja Republiki Południowej Afryki. Wiele osób zastanawia się, czy łączy się to z dodatkowymi umowami podpisanymi z chińskimi firmami kosmicznymi.

Kongres potrwa do piątku. Ostatniego dnia zostanie ogłoszony gospodarz IAC 2016. Kandydującymi państwami są Ukraina oraz szczególnie silnie lobbujący Meksyk.

Zobacz także:

{module [346]}

Chińska tajkonautka przemawia / Credits - Kosmonauta.net

Comments are closed.