BRITE-PL Lem – start 21 listopada o 08:11 CET

0

Podano do publicznej wiadomości godzinę startu rakiety Dniepr, na której poleci pierwszy polski satelita naukowy. BRITE-PL Lem wystartuje 21 listopada o 08:11 CET.

Przygotowania do startu pierwszego polskiego satelity naukowego – po wielomiesięcznych opóźnieniach – wydają się być na „ostatniej prostej”. Datę startu Lema poznaliśmy pod koniec sierpnia, kilka dni po udanym starcie rakiety Dniepr z KOMPSat-5 na pokładzie.

Dziś do publicznej wiadomości przekazano godzinę startu rakiety Dniepr. BRITE-PL Lem i aż 27 innych satelitów wystartuje w jednym locie 21 listopada 2013 roku o godzinie 08:11 CET. Do startu dojdzie z rosyjskiej bazy Dombarowskij.

Ładunkiem głównym tego lotu jest satelita obserwacji Ziemi DubaiSat-2. Na pokładzie Dniepra znajdzie się 19 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat. Łącznie w tym starcie znajdzie się aż 28 satelitów, co jest rekordem dla pojedynczego lotu rakiety.

Pełen opis wszystkich satelitów biorących udział w tym locie zamieścimy już wkrótce. Z uwagi na dużą ilość satelitów wciąż możliwe są „zmiany w ostatniej chwili”, czyli usunięcie jednego czy dwóch CubeSatów, np. w wyniku negatywnych testów.

Zobacz też:

{module [346]}

Comments are closed.