Wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (wrzesień 2013)

0

Amerykański astronauta Christopher Cassidy zaprasza do wycieczki po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jedenastego września tego roku, po 166 dniach na orbicie, na Ziemię powrócił Sojuz TMA-08M. Na pokładzie tej kapsuły znajdowali się Rosjanie Paweł Winogradow (dowódca statku, 3 lot) i Aleksandr Misurkin (pierwszy inżynier pokładowy, 1 lot) oraz Amerykanin Christopher Cassidy (drugi inżynier pokładowy, 2 lot). Kosmonauci weszli w skład 35. Ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a od maja – w skład Ekspedycji 36.

Na tydzień przed opuszczeniem Stacji astronauta Cassidy dokonał poniższego nagrania-wycieczki po wnętrzu ISS. To nagranie można traktować jako swoisty zapis aktualnego stanu Stacji.

{youtube}bGvA8kS-_5M{/youtube}
Chris Cassidy prezentuje ISS / Credits – NASA TV

Wycieczka zaczyna się w japońskim module Kibo, po czym następuje przejście (przez Harmony) do europejskiego modułu Columbus. Następnie Cassidy wraca do modułu Harmony przez który przechodzi do laboratorium Destiny, po czym do modułu-łącznika Unity. Będąc w Unity Cassidy prezentuje moduły PMM i Quest, po czym „wpływa” do Tranquility (Node 3), gdzie znajduje się stanowisko obserwacyjne Cupola. Na koniec tej części „wycieczki” Cassidy prezentuje wnętrze modułu magazynowego PMM (Leonardo).

Następnie, Cassidy „wpływa” przez łącznik PMA-1 do rosyjskiego segmentu Stacji, odwiedzając moduł Zarja oraz Zwiezda. Są to dwa podstawowe największe moduły rosyjskiej części ISS. Po odwiedzinach Zwiezdy Cassidy wraca do Zarji i przechodzi do amerykańskiej-międzynarodowej części Stacji. Wycieczka kończy się w punkcie startowym – wewnątrz modułu Kibo.

W porównaniu z poprzednimi podobnymi nagraniami „wycieczek” uwagę zwraca duża ilość zapasów i sprzętu zapakowanego do różnych toreb i pojemników. Ma to częściowo związek z niedawną misją japońskiego pojazdu zaopatrzeniowego HTV-4, a częściowo z kwestią zupełnie innego trybu logistyki, jaki odbywa się od czasu końca programu wahadłowców. Warto zauważyć także, że rosyjski moduł Zarja obecnie pełni w zasadzie funkcję głównie magazynową.

{module [346]}

Comments are closed.