Kymeta zaprojektuje anteny dla terminali firmy O3b

0

Dwie młode firmy z branży kosmicznej – producent anten satelitów Kymeta Corp. oraz dostawca usług przekazu O3b Networks – łączą siły w celu osiągnięcia wspólnych korzyści biznesowych.

Firma Kymeta wykorzystuje metamateriały, czyli materiały których własności zależą od struktury w skali większej niż cząsteczkowa, w rozwoju lekkich, niewielkich, ale jednocześnie zaawansowanych technologicznie anten. Z kolei firma O3b zamierza umieścić na nietypowych orbitach równikowych o wysokości około 8000 km całą konstelację małych satelitów przekaźnikowych. Początkowo grupa ma liczyć 12 satelitów z opcją dodania ośmiu kolejnych, a w późniejszym czasie jeszcze następnych.

Pierwsze cztery satelity konstelacji firmy O3b znajdują się już na orbicie. Cztery następne mają zostać wyniesione jeszcze w tym, a kolejna czwórka w przyszłym roku. Operatorem jednostek tej konstelacji jest firma SES, która jest jednocześnie głównym inwestorem O3b.

Kymeta będzie odpowiadała za zaprojektowanie lekkich i efektywnych anten namierzania oraz odpowiednich terminali, za pomocą których możliwe będzie nawiązanie łączności z satelitami konstelacji O3b. Komentatorzy zauważają, że największym utrudnieniem będzie właśnie odpowiedni poziom infrastruktury naziemnej, możliwej do wykorzystania w trudnych warunkach.

Według zapowiedzi przedstawicieli obu firm prototyp anteny do wykorzystania na potrzeby nawiązywania łączności z konstelacją O3b powinien powstać przed końcem 2014 roku.

(O3b)

{module[346]}

Comments are closed.