Rakieta K-1X: lot podczas Festiwalu Meteora 2013

0

Rakieta K-1X o napędzie hybrydowym została przetestowana 1 września podczas Festiwalu Meteora 2013.

Od 31 sierpnia do 1 września na terenie poligonu wojskowego Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbył się Festiwal Meteora. W wydarzeniu uczestniczyło również Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR).

Drugiego dnia festiwalu PTR wystrzelił rakietę eksperymentalną zbudowaną na bazie K-1X, wcześniejszej konstrukcji towarzystwa. Rakieta o długości 353 cm osiągnęła wysokość 2,7 km. Masa startowa K-1X wyniosła 13 kg i na potrzeby tego lotu była tylko częściowo załadowana paliwem (podtlenku azotu). Wg konstruktorów, rakieta może osiągnąć nawet 10 km wysokości! Start był udany, niestety problemy wystąpiły z układem odzysku. Zaplątane linki uniemożliwiły rozwinięcie się spadochronu. Nie mniej jednak elektronika i mechanizmy wewnątrz rakiety przetrwały nieuszkodzone i wkrótce zostaną użyte w kolejnym locie.

{youtube}ZkXb48wtBnw{/youtube}

Nagranie ze start rakiety K-1X

Rakieta została zbudowana oraz zaprojektowana przez Adama Matusiewicza i Kacpra Zielińskiego.

W trakcie Festiwalu Meteora łącznie odbyło się 75 udokumentowanych startów (wypisane karty startowe), oraz około 15-20 nieudokumentowanych. Nie wszystkie z wyżej wymienionych startów zakończyło się lotami – niektóre z nich to np. wybuchy silników. Część lotów nie odbyła się ze względu na dość wietrzną pogodę i ryzyko zgubienia modeli.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie oraz forum PTR.

Zobacz także:

(Polskie Towarzystwo Rakietowe)

{module [346]}

Comments are closed.