Indyjska rakieta GSLV wraca do montażowni

0

Oczekiwany od dawna siódmy start indyjskiej rakiety GSLV został odwołany kilkadziesiąt minut przed startem. Rakieta miała wynieść na orbitę geostacjonarną komunikacyjnego satelitę GSAT-14.

GSLV nie jest najszczęśliwszą indyjską konstrukcją. Od czasu debiutu w 2001 roku z siedmiu startów tylko dwa się w pełni powiodły. W 2010 roku nie udały się dwa starty nowszej wersji rakiety (tzw. Mark II). W odróżnieniu od Mark I, nowsza GSLV wyposażona jest w zbudowany w Indiach trzeci, kriogeniczny stopień rakietowy. Wcześniej Indie korzystały z rosyjskiego stopnia KVD-1M, który został zbudowany dla rakiet Proton. GSLV jest w stanie wynieść 2,5 tony na orbitę transferową ku geostacjonarnej.

Ważący niecałe dwie tony GSAT-14 został zbudowany przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Już na orbicie ma zawisnąć nad 74 stopniem długości wschodniej. Świadczyć będzie usługi telekomunikacyjne na terenie Indii.

Start GSLV został wstrzymany po tym jak zarejestrowano wyciek w systemie paliwowym drugiego stopnia rakiety. Rakieta wróci do montażowni na terenie kosmodromu Sriharikota w celu wykonania koniecznych napraw i przeglądów.

W indyjskim programie kosmicznym wiele zależy od udanego lotu GSLV. Pomyślnym powrotem do lotów Indie zademonstrują, że pokonali problemy techniczne i będą w stanie wynosić satelity na orbitę geostacjonarną. Jednocześnie w 2014 roku ma odbyć się testowy lot GSLV Mark III, która projektowana jest pod przyszły indyjski program załogowy.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.