OHB zbuduje system SARah, następce SAR-Lupe

0

OHB System zbuduje dla niemieckiej armii system rozpoznania radarowego SARah, który w przyszłości zastąpi konstelację SAR-Lupe.

Niemiecka firma OHB System AG, należąca do grupy OHB AG, zawarła kontrakt z Bundeswehrą (Federalne Biuro Wyposażenia, Informatyki i Wsparcia Operacyjnego, BAAINBw) na opracowanie i budowę satelitarnego systemu radarowego rozpoznania, o łącznej wartości 816 milionów euro.

SARah, konstelacja trzech satelitów i dwóch stacji naziemnych zastąpi w przyszłości obecnie pracujący system SAR-Lupe. SARLupe składa się z pięciu satelitów i jednej stacji naziemnej. Od 2008 roku zapewnia rządowi i armii RFN niezależny dostęp do rozpoznania radarowego pokrywającego niemal cały glob. Umowa na jego wykorzystanie kończy się w 2017 roku.

SARah będzie miał inną architekturę od poprzednika. Dwa satelity będą korzystały ze sprawdzonej w SAR-Lupe technologii reflektorowej. Trzeci będzie korzystał z anten z szykiem fazowanym, opracowanych wcześniej przez Astrium GmbH dla niemieckich satelitów TerraSAR-X i Tandem-X. Ich połączenie pozwoli zwiększyć osiągi i efektywność radaru.

Segment naziemny SARah ma być gotowy do pracy jesienią 2016 toku. Ma być on kompatybilny z SAR-Lupe, który to program będzie wówczas powoli przygotowywany do wygaszenia. SARAh ma mieć pełną zdolność operacyjną pod koniec 2019 roku.

(OHB,SPX)

{module [346]}

Comments are closed.