Kazachstan kupuje platformę satelitarną od SSTL

0

Surrey Satellite Technology Ltd. podpisała kontrakt na rozwój platformy satelitarnej dla kazachsko-europejskiego joint-venture.

W mijającym tygodniu Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL) i Ghalam LLP podpisały umowę na wspólny projekt i rozwój kazachskiej naukowo-technologicznej platformy satelitarnej. Umowę podpisali sir Martin Sweeting i Amanzhol Jaimurzin, dyrektor generalny JV Ghalam LLP, będącego joint-venture między państwową spółką kosmiczną JSC KGS a EADS Astrium. SSTL również jest własnością koncernu EADS.

Umowa obejmuje stworzenie i rozwój platformy satelitarnej SSTL-50KZ w oparciu o istniejącą platformę firmy SSTL. Firmy wykorzystają też istniejący ładunek SSTL EarthMapper (do komercyjnego zobrazowania wielkoobszarowego), ale stworzą też własne przyrządy i instrumenty, w tym przyrząd do zobrazowania i komputer pokładowy. Nowa platforma ma mieć nośność do 50 kilogramów ładunku użytecznego i dysponować 50 W energii elektrycznej na orbicie.

Dodatkowo, SSTL, Ghalam LLP i Surrey Space Center przy Uniwersytecie Surrey, opracują wspólnie ładunek dla misji typu cubesat do badań jonosferycznych.

Obecnie SSTL buduje dla Kazachstanu satelitę obserwacji Ziemi, który ma zostać wystrzelony w 2014 roku. W ramach tej umowy 16 inżynierów z KGS pracowało wspólnie z SSTL w zakładach w Wielkiej Brytanii.

Na początku tego roku brytyjska agencja kosmiczna UKSA podpisała porozumienie z kazachską agencją kosmiczną Kazkosmos o promocji synergii w wykorzystaniu kompetencji sektorów kosmicznych obu krajów.

Zobacz też:

(SSTL)

{module [346]}

Comments are closed.