Ziemia i Księżyc obserwowane z orbity Merkurego

0

Sonda MESSENGER wykonała zdjęcie Ziemi i Księżyca w dniu 19 lipca 2013 roku. Tego samego dnia sonda Cassini wykonała zdjęcie naszej planety z perspektywy Saturna.

Sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry, and Ranging) od 18 marca 2011 przebywa na orbicie pierwszej planety Układu Słonecznego. 17 marca 2013 roku zakończyła się pierwsza misja rozszerzona tej sondy. Naukowcy, zadowoleni z otrzymanych do tej pory informacji, które zebrane zostały przez sondę, liczą na wydanie pozytywnej decyzji przez agencję NASA w kwestii rozpoczęcia drugiej misji rozszerzonej. Do czasu jej pojawienia się mają być kontynuowane dotychczas prowadzone badania.

19 i 20 lipca 2013 roku, a zatem w tym samym czasie, w którym sonda Cassini wykonała zdjęcia Ziemi z orbity Saturna, MESSENGER skierował swoją kamerę ku naszej planecie. Zdjęcia w galerii tego artykułu prezentują widok na naszą planetę i Srebrny Glob z perspektywy orbity Merkurego. W przypadku tych zdjęć widać wyraźnie zarówno Ziemię, jak i Księżyc. Oba obiekty są bardzo jasne – z perspektywy Merkurego wydają się być w całości oświetlone przez światło słoneczne (errata – Ziemia i Księżyc były wówczas oświetlone w około 50%).

Co ciekawe, to nie Ziemia i Księżyc był celem tego zdjęcia. Sonda MESSENGER dokonała tego zdjęcia w celu poszukiwania potencjalnych małych satelitów Merkurego, które teoretycznie mogą się utrzymywać na dość bliskich orbitach wokół tej planety. Dlatego też Ziemia oraz Srebrny Glob są na tym zdjęciu prześwietlone.

Nie jest to pierwsze zdjęcie Ziemi wykonane przez sondę MESSENGER. W listopadzie 2010 roku MESSENGER wykonał serię zdjęć Układu Słonecznego, na których uchwycił wszystkie planety oprócz Urana i Neptuna. Ostatnie zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuję mozaikę zdjęć wykonanych wówczas przez sondę MESSENGER.

(Planetary)

{module [346]}

Ziemia i Księżyc z perspektywy orbity Merkurego / Credits - NASA / JHUAPL / CIW Układ Słoneczny w obiektywie sondy MESSENGER. Mozaika z listopada 2010 roku. / Credits - NASA / JHUAPL / Carnegie Institution of Washington

Comments are closed.