Teleskop Hubble będzie działać dłużej niż to planowano

0

Minęły już cztery lata od ostatniej misji serwisowej do teleskopu Hubble. Przez ten czas nie doszło do poważnych awarii tego teleskopu i inżynierowie uważają, że to orbitalne obserwatorium może działać znacznie dłużej niż to planowano.

Cztery lata temu, pomiędzy 11 a 24 maja 2009 roku, trwała misja STS-125. Celem tej wyprawy promu Atlantis był kosmiczny teleskop Hubble (HST). Była to misja serwisowa – wymieniono część subsystemów, zainstalowano nowe baterie oraz zainstalowano dwa nowe instrumenty obserwacyjne – Wide Field Camera 3 (WFC3) oraz Cosmic Origins Spectrograph (COS). Zainstalowano także pierścień cumujący o nazwie Soft Capture and Rendezvous System, który pozwoli w przyszłości na przechwycenie HST i bezpieczną deorbitację.

W 2009 roku przewidywano, że teleskop HST będzie prawidłowo działać do około 2014 roku. Tymczasem minęły już cztery z tych pięciu lat, a Hubble wciąż działa bez poważniejszych awarii. Wiele wskazuje więc na to, że HST będzie w stanie wykonywać obserwacje naukowe jeszcze przez kolejne lata.

W ostatnich tygodniach pojawiło się nieco informacji sugerujących, że HST może być operacyjny do 2018 a nawet do 2020 roku. Są zatem duże szanse, że następca Hubble – James Webb Space Telescope (JWST) zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną zanim HST przestanie działać. Jest to bardzo dobra wiadomość z perspektywy wykonywania ciągłych obserwacji astronomicznych przy użyciu sprzętu umieszczonego w kosmosie, w szczególności w przypadku zjawisk niespodziewanych i krótkoterminowych. Przykładami takich zjawisk mogą być nowe komety, zmierzające do wewnętrznego Układu Słonecznego czy uderzenia małych obiektów w Jowisza.

Kosmiczny teleskop Hubble został wyniesiony na orbitę w 1990 roku, podczas misji STS-31*. Jeśli do zakończenia operacji HST dojdzie w 2020 roku, łącznie Hubble będzie obserwować niebo przez trzy dekady, co będzie wyjątkowym osiągnięciem.

*W misji STS-31 jako pilot brał udział Charles Bolden – dziś administrator NASA.

{module [346]}

Comments are closed.