Chiny wystrzeliły trzy satelity na orbitę

0

Dzisiaj doszło do startu chińskiej rakiety Długi Marsz 4C z portu kosmicznego Taiyuan Satellite Launch Center.

Do tego najbardziej tajemniczego startu z Chin w ostatnich latach doszło dzisiaj o godzinie 1:37 CEST. Szczątkowe informacje na temat kulisów tej misji zaczęły się pojawiać dopiero na kilka godzin przed startem rakiety. Na orbitę wyniesione zostały najprawdopodobniej trzy satelity technologiczne o nazwach: Shiyan-7, Shijian-15 oraz Chuangxin-3.

Pierwsze satelity z serii Chuangxin (pol. innowacja) były eksperymentalnymi jednostkami telekomunikacyjnymi, które projektowane i budowane były przez Chińską Akademię Nauki. Nie do końca wiadomo czy najnowsze satelity z tej serii wciąż spełniają podobne zadania, co ich prekursorzy. Z kolei satelity z serii Shiyan (-Weixing) oraz Shijian (pol. praktyka) wykorzystywane są do testowania i demonstracji nowych technologii. Przypuszcza się, iż Shijian-15 może testować robotyczne ramię (plany dot. tej misji znane już były od jakiegoś czasu), natomiast Shiyan-7 będzie skanował otoczenie Ziemi w poszukiwaniu kosmicznych śmieci.

Dzisiejszy start był pierwszym w tym roku startem rakiety z portu Taiyuan. W tym samym czasie był to 179. udany start rakiety z rodziny Długi Marsz, 42. udany start orbitalny z portu Taiyuan oraz piąty udany, chiński start w 2013 roku.

(NSF)

{module[346]}

Comments are closed.