Starta Atlasa V z satelitą MUOS-2

0

O godzinie 15:00 CEST z kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta Atlas V. Ładunkiem był wojskowy satelita łącznościowy MUOS-2.

Start został przesunięty około kwadrans z powodu wiatru w wyższych warstwach atmosfery. Rakieta Atlas wystartowała w konfiguracji 551, czyli 5 boosterów oraz osłona ładunku o szerokości 5,4 metra. Jest to największa z rodziny rakiet Atlas V.

Dotychczas wyższy stopień Centaur dwukrotnie odpalił silnik. Trzecie odpalenie powinno nastąpić w T+2:48:54,6 i zakończyć się niecałą minutę później. Dwie godziny i 53 minuty po starcie satelita MUOS-2 znajdzie się na orbicie geosynchronicznej o parametrach hp=3802 km, ha=35786 km i inklinacji 19,1°.

MUOS-2 (Mobile User Objective System) będzie wykonywał usługi łącznościowe dla amerykańskiej marynarki wojennej. Jest to drugi z zaplanowanych pięciu satelitów. Lockheed Martin zbudował satelitę jako główny wykonawca. Dodatkowo w projekt zaangażowane były też Boeing, japońska IHI Corporation oraz australijska Florida and Harris corporation. Masa satelity wynosi 6,740 kilogramów.

Credits: NSF

Atlas V się wznosi / Credits: ULA
Odrzucenie osłony ładunku / Credits: ULA

Widok na stopień Centaur / Credits: ULA

Stopień Centaur pracuje / Credits: ULA

Comments are closed.