Spacer EVA-23 – relacja na żywo

0

Spacer kosmiczny przerwany! Nastąpiła potencjalnie niebezpieczna sytuacja związana ze skafandrem włoskiego astronauty Luca Parmitano. Szczegóły wewnątrz artykułu “na żywo”.

Godzina 23:50 CEST (16.07.2013)
Konferencja zakończona. Warto powtórzyć, iż obaj astronauci, a zwłaszcza Luca Parmitano, znajdują się w bardzo dobrym stanie. Przez najbliższe dni trwać będzie dochodzenie związane z dużą ilością wody, jaka pojawiła się w czasie tego spaceru w hełmie włoskiego astronauty. 

Dziękujęmy za dzisiejsze odwiedziny i zapraszamy do regularnego śledzenia strony. W przypadku pojawienia się nowych doniesień z agencji NASA nt. przebiegu tego spaceru kosmicznego, nie omieszkamy napisać na ten temat dedykowanego artykułu.

Godzina 23:41 CEST (16.07.2013)
Jedynymi elektrycznymi systemami znajdującymi się dzisiaj na drodze wody były czujniki biomedyczne oraz słuchawki, które zasilane są prądem niskonapięciowym – nie istniało więc ryzyko porażenia prądem.

Godzina 23:39 CEST (16.07.2013)
Na konferencji padło pytanie o możliwość utopienia astronauty w takiej sytuacji. Przedstawiciele agencji nie wykluczyli takiej możliwości – duża ilość wody mogłaby się zebrać wokół głowy astronauty, tworząc rodzaj bańki. Astronauta nie mógłby jej usunąć z uwagi na brak dostępu rąk do rejonu głowy w czasie pobytu w skafandrze EMU. Nigdy wcześniej nie pojawił się tego typu problem. Eksperci zauważyli, że woda wymieszana ze specjalnym środkiem, obecnym na wewnętrznej stronie przeszklonej części hełmu (wykorzystywanym w celu utrudnienia zachodzenia parą), mogłaby w momencie dostania się do oczu powodować nieprzyjemne uczucie. Luca Parmitano od pewnego momentu nie słyszał Kontroli Misji z uwagi na zamoknięcie słuchawek.

Godzina 23:27 CEST (16.07.2013)
Eksperci z NASA informują, że w zbiorniku wody pitnej może znajdować się 0,95 litra wody. Ze względu na ilość zaobserwowanej cieczy wyeliminowano pot astronauty. W systemie chłodzenia skafandra EMU znajduje się niecałe 3,8 litra jodowanej wody, jednak zaledwie niecałe 0,5 litra jest w obiegu w rurkach systemu chłodzenia (rozmieszczonych na ciele astronauty na specjalnym ubraniu stosowanym razem ze skafandrem EMU). Na tę chwilę nie wydaje się, iż źródłem substancji był zbiornik z wodą pitną. Eksperci nie znają wciąż źródła.

Godzina 23:18 CEST (16.07.2013)
Obaj astronauci wykonywali zadania na początku spaceru zgodnie z planem. Cassidy był 40 minut do przodu względem planu. Astronauci ukończyli w całości trzy zadania podczas EVA-23. Luca Parmitano w około godzinę po rozpoczęciu spaceru zgłosił problem związany z czujnikiem CO2, a chwilę potem także nagromadzenie wody w rejonie tyłu głowy. Cassidy potwierdził następnie, iż w pobliżu uszu Włocha zbierają się duże ilości wody. Niedługo potem Kontrola Misji zarządziła przerwanie wyjścia na zewnątrz ISS. O godzinie 15:26 CEST obaj astronauci znaleźli się w zamkniętej już śluzie. Cassidy wszedł ostatni z uwagi na jego zadanie szybkiego uprzątnięcia i zabezpieczenia wykorzystywanych podczas tego spaceru narzędzi. W tym momencie Luca Parmitano miał już duże problemy z mową z uwagi na zapełnienie wnętrza hełmu wodą. Wdrożono szybszą procedurę zdjęcia skafandra Włocha po przywróceniu ciśnienia do śluzy (trwało to 10-12 minut). Na szczęście astronaucie nic się stało. Załoga zajmująca się awaryjną czynnością zdjęcia hełmu Parmitano przekazała, iż przy tej okazji uwolnione zostało około 1-1,5 litra wody.

Godzina 22:59 CEST (16.07.2013)
Rozpoczęła się konferencja. Menedżerowie z agencji NASA informują, że przyczyna dzisiejszego problemu jest jeszcze niezrozumiała i analiza potrwać może do 1-2 dni. Najważniejszym dokonaniem dzisiaj było bezpieczne sprowadzeniu obu astronautów do wnętrza stacji ISS. Niewykonane dzisiaj zadania nie są pilne i kolejny spacer kosmiczny może być przeprowadzony za kilka tygodni a nawet miesięcy.

Godzina 21:52 CEST (16.07.2013)
Cały zapis wideo, przedstawiający przebieg dzisiejszego spaceru od momentu pojawienia się pierwszych doniesień o nagromadzeniu wody w skafandrze Luca Parmitano do awaryjnie szybko przeprowadzonego procesu rozebrania astronauty, można obejrzeć na tej stronie (w około 15. minucie tego nagrania rozpoczyna się ewakuacja do śluzy Quest, natomiast w około 46 minucie widoczny jest proces zdejmowania z Parmitano mokrych elementów skafandra).

Godzina 21:47 CEST (16.07.2013)
Po wyjaśnieniu przyczyn dzisiejszego problemu i przeprowadzeniu ewentualnych napraw i/lub wymianie sprzętu podjęta zostanie decyzja o terminie przeprowadzenia spaceru kosmicznego, podczas którego ukończone zostaną zadania zaplanowane na opisywane w tej relacji wyjście na zewnątrz ISS (EVA-23).

Godzina 21:22 CEST (16.07.2013)
W chwili obecnej przypuszcza się, iż źródłem cieczy w hełmie włoskiego astronauty mogła być woda z rozszczelnionego zbiornika na wodę pitną. Mniej prawdopodobna alternatywa zakłada wypływ wody z systemu chłodzenia skafandra EMU, jednak Kontrola Misji nie odnotowała takiego zajścia w telemetrii, co zdaje się wykluczać te wyjaśnienie dzisiejszego problemu.

Godzina 20:58 CEST (16.07.2013)
Dzisiejszy spacer kosmiczny EVA-23 zakończył się po godzinie i 32 minutach od rozpoczęcia. Astronauci do momentu wystąpienia problemu u Parmitano zdołali zakończyć kilka zadań przewidzianych na ten spacer: instalację zastępczego kabla od zasilania w rejonie modułu Z1, rozpięcie kabla 1553/PDGF, rozwinięcie kabla ethernetowego dla modułu MLM (zadanie nie zostało ukończone) oraz zmianę konfiguracji izolacji termicznej na module elektronicznym RPCM.

Godzina 20:34 CEST (16.07.2013)
Na godzinę 22:30 czasu polskiego planowana jest konferencja agencji NASA, na której przedstawionych zostanie więcej informacji dotyczących dzisiejszego wyjścia astronautów w przestrzeń kosmiczną. Konferencję w języku angielskim obejrzeć będzie można na stronie NASA TV.

Godzina 16:34 CEST (16.07.2013)
Był to drugi najkrótszy spacer kosmiczny programu ISS. Specjalna konferencja prasowa NASA odbędzie się dziś wieczorem nie wcześniej niż 22:30.

Godzina 16:06 CEST (16.07.2013)
Szybka praca załogi ISS i kontroli lotu pozwoliła na sprowadzenie astronautów na pokład w około 33 minuty od odwołania spaceru. Luca Parmitano miał szczęście, iż pracował relatywnie blisko śluzy Quest.

Godzina 15:56 CEST (16.07.2013)
Luca Parmitano jest już na zewnątrz skafandra EMU. Była to najbardziej niebezpieczna sytuacja w historii spacerów kosmicznych programu ISS.

Godzina 15:38 CEST (16.07.2013)
Wewnętrzny właz otwarty. Astronauci już na pokładzie stacji. Hełm Parmitano zdjęty. Pozostali astronauci wycierają go ręcznikami.

Godzina 15:34 CEST (16.07.2013)
Właz zamknięty. Trwa wyrównanie ciśnienia. Luca Parmitano nie może mówić. Chris Cassidy mówi że jest “wycieńczony ale ok.“. Spacer trwał godzinę i 32 minuty.

Godzina 15:30 CEST (16.07.2013)
Astronauci już w śluzie Quest. Chris Cassidy zamyka właz. Woda zaczęła zbierać się w oczach, ustach i nosie Parmitano.

Godzina 15:20 CEST (16.07.2013)
Koniec spaceru! Kontrola lotu zadecydowała o powrocie astronautów na pokład stacji. Woda w hełmie Parmitano zaczęła utrudniać mu widzenie.

Godzina 14:53 CEST (16.07.2013)
Prace zostały chwilowo wstrzymane. Kontrola Misji analizuje problem nagromadzenia małej ilości wody, która zebrała się w hełmie Parmitano.

Godzina 14:21 CEST (16.07.2013)
Obaj astronauci zajmują się już swoimi pierwszymi, osobnymi zadaniami. Cassidy instaluje zastępczy kabel od zasilania w rejonie modułu Z1 na kratownicy stacji ISS, natomiast Parmitano instaluje kabel 1553 w pobliżu modułu Tranquility.

Godzina 13:59 CEST (16.07.2013)
Spacer EVA-23 rozpoczął się oficjalnie o godzinie 14:57 CEST. Podgląd z kamery Cassidy’ego nosi oznaczenie numerem 20 natomiast Parmitano oznaczenie numerem 17.

Godzina 13:57 CEST (16.07.2013)
Zakończony został proces obniżania ciśnienia w śluzie i przed chwilą astronauci otworzyli właz na zewnątrz.

Godzina 13:30 CEST (16.07.2013)
Dzisiejsze wyjście na zewnątrz stacji ISS rozpocznie się około godziny 14:10 CEST. Amerykanin Chris Cassidy oraz Włoch Luca Parmitano spędzą na wykonywaniu różnych, zaplanowanych prac około 6 godzin i 15 minut. Astronauci zajmą się przede wszystkim zakończeniem prac rozpoczętych podczas zeszłotygodniowego spaceru kosmicznego EVA-22.

Główne zadania spaceru EVA-23 to:

  • zakończenie instalacji redundantnych kabli od zasilania, prowadzących do wielu krytycznych komponentów stacji ISS,
  • instalacja dodatkowych kabli prowadzących do rosyjskiego modułu MLM (Multipurpose Laboratory Module), który dostarczony zostanie do stacji ISS najprawdopodobniej na początku przyszłego roku,
  • wymiana kamery wideo na japońskiej platformie eksperymentalnej o nazwie Exposed Facility,
  • zmiana miejsca pobytu sprzętu związanego z bezprzewodową kamerą,
  • analiza problemu z otwarciem podzespołu z elektroniką,
  • zmiana konfiguracji izolacji termicznej na uszkodzonym podzespole elektronicznym, który został odłączony od systemu stacji w zeszłym roku.

EVA-23 będzie piątym w tym roku i 171. w historii spacerem kosmicznym związanym z budową i utrzymaniem stacji ISS. Chris Cassidy wyjdzie w przestrzeń kosmiczną po raz szósty, natomiast Luca Parmitano po raz drugi. Amerykanin będzie nosił skafander z czerwonymi znacznikami, natomiast Włoch z białymi.

Spacer można śledzić na żywo w telewizji internetowej NASA TV. Dyskusja na temat wydarzeń tego spaceru toczy się na Polskim Forum Astronautycznym.

(NASA)

{module[346]}

Luca Parmitano już wewnątrz ISS / Credits - NASA TV

Comments are closed.