Testy miniwahadłowca Dream Chaser na płycie lotniska

0

W ośrodku badawczym Dryden agencji NASA trwają testy miniwahadłowca Dream Chaser, polegające m.in. na weryfikacji działania podwozia tego statku w czasie jego kołowania na płycie lotniska.

Dwa testy przeprowadzone na płycie lotniska pozwoliły na zebranie danych dotyczących zachowania przedniej płozy, hamulców oraz innych systemów związanych z podwoziem. Działanie tych elementów sprawdzone zostało przy prędkości kołowania rzędu 17 i 34 kilometrów na godzinę. Miniwahadłowiec osiąga zakładane prędkości dzięki podpięciu do samochodu typu pickup.

W trakcie kolejnych testów na lotnisku, które odbędą się pod koniec tego miesiąca, planowane jest rozwinięcie wyższych prędkości rzędu 65 i 95 kilometrówl na godzinę. Odległości pokonywane w czasie testów równe są tym, które będą osiągane w trakcie nominalnych manewrów tego statku.

Po zakończeniu serii testów na lotnisku planowane są loty z podwieszeniem miniwahadłowca do helikoptera oraz pierwszy lot swobodny w atmosferze.

{youtube}Om9rL4rpMDI{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający przygotowania miniwahadłowca Dream Chaser do kampanii testowej / Credits: youtube.com, NASAKennedy

W sierpniu zeszłego roku firma SNC podpisała z agencją NASA umowę o wartości 212,5 mln dolarów na prace prowadzone w ramach trzeciej rundy (CCiCap) programu rozwoju prywatnych środków transportowych o nazwie Commercial Crew Program (CCP). Łącznie Sierra Nevada Corp. otrzymała już w ramach prac w programie CCP ponad 330 mln dolarów.

Agencja NASA planuje, iż za parę lat będzie w stanie zlecać usługi transportowania ludzi oraz niewielkiego ładunku prywatnym firmom. Transportowanie odbywać się będzie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Przynajmniej do 2017 roku NASA będzie dostarczać swoich astronautów na stację ISS przy wykorzystaniu rosyjskich statków Sojuz.

(SNC)

{module[346]}

Comments are closed.