Kurs treningowy ESEO dla studentów we wrześniu 2013

0

Europejska Agencja Kosmiczna oferuje 10 stypendiów dla studentów na pierwszy z trzech kursów treningowych dotyczących satelity edukacyjnego ESEO. Termin nadsyłania aplikacji upływa 31 lipca. Polscy aplikanci mogą mieć nieco wyższe szanse na otrzymanie stypendiów.

Satelita European Student Earth Orbiter (ESEO) był od początków poprzedniej dekady projektowany przez kolejne generacje europejskich studentów, a tym z Polski. Projekt był wpierw koordynowany przez studencką organizację SSETI (Student Space Exploration & Technology Initiative), a w ostatnich latach przez biuro edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W ostatnich latach ESEO był projektowany przez studentów z wielu europejskich uniwersytetów przy eksperckim wsparciu jednej z włoskich firm z sektora kosmicznego. Ta firma nie była jednak zainteresowana rozpoczęciem budowy tego satelity i na początku 2012 roku ESA ogłosiła przetarg na sfinalizowanie projektu, budowę, testy oraz wstępne operacje na orbicie.Ten przetarg wygrała włoska firma ALMASpace, która dotychczas współpracowała przy satelicie ALMASAT (wyniesionego przez rakietę Vega 13 lutego 2012 roku, wraz z PW-Satem). Wraz z ALMASpace przy ESEO będą pracować studenci z dziewięciu europejskich uniwersytetów, w tym Politechniki Wrocławskiej, która będzie odpowiedzialna za subsystem komunikacji na paśmie S.

Satelita ESEO ma mieć masę około 40 kg i wymiary 33x33x63 cm. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje aktualną, ogólną konfigurację ESEO. Ten satelita zostanie wyniesiony na orbitę w 2015-2016 roku i ma działać przynajmniej sześć miesięcy. Satelita ma być wyposażony w urządzenie przyśpieszające deorbitację, dzięki czemu po zakończeniu misji ESEO nie będzie stanowić zagrożenia dla innych obiektów na orbicie.

Studenci uczelni biorących udział w projekcie ESEO będą od czasu do czasu brać udział w kursach związanych z inżynierią kosmiczną. Biuro edukacyjne ESA postanowiło, że w tych kursach będzie mogło wziąć także dziesięciu dodatkowych studentów, nie związanych z ESEO.

Kursy odbędą się we Włoszech, w miejscowości Bertinoro. Uniwersytet w Bolonii może wystawić 9 punktów ECTS dla studentów biorących udział w tym kursie.  Daty poszczególnych kursów to:

  • Sesja A: 2 – 14 września 2013
  • Sesja B: 3 – 15 lutego 2014
  • Sesja C: 1 – 13 września 2014

Możliwość udziału w tym kursie skierowana jest do studentów pomiędzy 18 a 32 rokiem, na studiach magisterskich lub doktoranckich, którzy ukończyli przynajmniej 50% swoich studiów. Pierwszeństwo może być przyznane studentom z Finlandii, Czech, Rumunii, Portugalii, Grecji i Polski. Studenci muszą bardzo dobrze porozumiewać się w języku angielskim.

Studenci muszą pochodzić z kierunków związanych z budową i użytkowaniem satelitów, aczkolwiek to wymaganie może być zniesione w indywidualnych przypadkach. Pełna lista wymagań jest dostępna na stronie ESA:
http://www.esa.int/Education/Student_opportunities_for_ESEO_training_course

Metodą aplikacji jest przesłanie do ESA (adres email w powyższym linku) CV oraz listu motywacyjnego. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 lipca.

Aktualne ogłoszenie dotyczy jedynie uczestnictwa w Sesji A, która odbędzie się na początku września tego roku. Podobne ogłoszenia ESA będzie publikować dla kolejnych sesji. 

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.