Parlament Europejski zatwierdził finansowanie na lata 2014-2020

0

Po miesiącach negocjacji, zapadła decyzja polityczna Parlamentu Europejskiego co do nakładów finansowych na lata 2014-2020, których elementami są systemy satelitarne Galileo, GMES Copernicus oraz program badawczo-rozwojowy „Horyzont 2020”.

Od kilku lat obserwujemy rosnące zaangażowanie Unii Europejskiej (UE) w programy kosmiczne. Trzy najważniejsze z nich to systemy nawigacji satelitarnej Galileo i obserwacji Ziemi GMES Copernicus oraz ramowe programy badawczo-rozwojowe. Oba systemy w najbliższych latach będą wprowadzane do służby poprzez umieszczanie kolejnych satelitów na orbicie. Jednocześnie, oba systemy wymagają odpowiednich funduszy do budowych i testów poszczególnych komponentów oraz do prac badawczo-rozwojowych.

Przed początkiem 2013 roku zakładano, że na program Galileo UE przeznaczy 6,6 miliarda EUR, a na GMES Copernicus – 5,8 miliarda EUR. Na początku tego roku, w trakcie „szczytu unijnego” zadecydowano o redukcji nakładów na te programy. I tak program Galileo został zredukowany o 300 milionów EUR, a GMES Copernicus – aż o 2 miliardy EUR. W przypadku tego drugiego programu pojawiły się liczne protesty, uważające, że GMES Copernicus nie przyniesie wystarczających korzyści przy tak okrojonym budżecie.

W lutym Komisja Europejska (KE) zaakceptowała opisane powyżej wielkości nakładów finansowych na Galileo i GMES Copernicus. Kolejnym krokiem w akceptacji funduszy miała być akceptacja Parlamencie Europejskim, co nastąpiło podczas lipcowej sesji plenarnej PE. Zarówno Galileo, jak i GMES Copernicus są elementem wieloletnich ram finansowych 2014-2020 UE (ang. multiannual financial framework, MFF) i to właśnie to MFF zostało poparte na początku lipca w formie rezolucji politycznej. Dzięki tej decyzji GMES Copernicus otrzymał finansowanie w wysokości 3786 milionów EUR na lata 2014-2020 – tyle, ile wynegocjowano podczas redukcji z początku tego roku.

Ponadto, równocześnie doszło do akceptacji wielkości nakładów finansowych na program „Horyzont 2020” (H2020), który będzie następcą kończącego się Siódmego Programu Ramowego (7PR). Na H2020 w latach 2014-2020 ma być przeznaczone 70,2 miliarda EUR, o około 10 miliardów mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu przewidywano, jednak o około 15 miliardów więcej niż w przypadku 7PR. Jednocześnie, zasady finansowania w H2020 mają być wyraźnie zmienione, m.in. wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez elastyczne mechanizmy finansowania oraz inne zasady uczestnictwa w projektach badawczo-rozwojowych.

Do rewizji MFF ma dojść w 2016 roku – ten zapis został niedawno wprowadzony jako element MFF. Dzięki temu przyszła kadencja PE będzie mogła mieć wpływ na wynegocjowane wartości i będzie mogła je dostosować do przyszłej sytuacji ekonomicznej państw UE.

Kolejnym krokiem ku akceptacji MFF będzie głosowanie PE, które powinno nastąpić wczesną jesienią. Do przegłosowania MFF potrzeba przynajmniej połowy plus jeden wszystkich głosów.

Według analiz, GMES Copernicus przyniesie około 83 tysięcy miejsc pracy w całej Europie do 2030 roku. Wartość ROI (Return of Investment) ma wynieść około 4. Trzy pierwsze elementy systemu GMES Copernicus – satelity Sentinel – powinny zostać umieszczone na orbicie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje satelitę Sentinel-1 – pierwszy orbitalny element GMES Copernicus.

(ESA, PE, SBE)

{module [346]}

Comments are closed.