CERN otwiera swoje podwoje dla zwiedzających

0

Na długi weekend 27 do 30 września 2013 Europejskie Centrum Badań Jądrowych, CERN, pod Genewą planuje serię wydarzeń mających na celu przybliżyć szerokiej publiczności prowadzone tam badania naukowe i dokonane odkrycia.

W sobotę 28 i niedzielę 29 września CERN udostępni swoje podziemne instalacje dla zwiedzających. W ciągu dwóch Dni Otwartych pod hasłem „Nasz świat Waszym światem” uwaga skupiona będzie na odkryciach naukowych dokonanych w CERN, ale także na niezwykłych urządzeniach, które to umożliwiły.
 
W godzinach od 9:00 do 20:00 zwiedzający będą mieli sposobność spotkać się z naukowcami, inżynierami i technikami i zobaczyć ich narzędzia pracy w największym laboratorium fizyki cząstek elementarnych na świecie. Przygotowanych jest około 40 miejsc do zwiedzania. Na powierzchni, szczególnie godne polecenia jest laboratorium produkujące antymaterię, laboratoria kryształów i kriogeniczne oraz gigantyczne magnesy. Pod ziemią będzie można zwiedzać LHC – największy akcelerator na świecie – oraz pracujące na nim eksperymenty.
 
Dni Otwarte CERN zostały zorganizowane w okresie tzw. Długiego Przestoju (ang: Long Shutdown) akceleratorów, podczas którego dokonywane są niezbędne modernizacje tak, aby LHC mógł pracować przy jeszcze wyższych energiach po ponownym rozruchu w 2015 roku.
 
Jako że liczba mogących zwiedzić podziemia jest ograniczona, internetowa rezerwacja będzie dostępna od połowy sierpnia. Będzie możliwość zarezerwowania jednorazowo do czterech biletów na konkretną godzinę. Bilety będą się pojawiać na stronie internetowej sukcesywnie w okresie trzech tygodni tak, aby każdy miał możliwość dokonania rezerwacji.
 
Oprócz zwiedzania,  planowane są liczne inne atrakcje. W ciągu dwóch Dni Otwartych CERN spodziewa się około 100,000 zwiedzających. Udostępnione będą darmowe parkingi, skąd mikrobusy będą zabierać zwiedzających. Zwiedzanie i wszelkie inne atrakcje będą bezpłatne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.cern.ch/opendays2013.
 
Poza Dniami Otwartymi zaplanowano jeszcze trzy inne wydarzenia.
 
27 września, CERN będzie świętował swoje odkrycia wraz z instytucjami współpracującymi i partnerami w przemyśle. W tym dniu przeznaczonym na zwiedzanie i wykłady spodziewanych jest ponad tysiąc gości.
 
27 września wieczorem będzie miało miejsce wydarzenie zatytułowane „Origins 2013”, retransmitowane w Internecie jako część Europejskiej Nocy Naukowców, organizowanej z inicjatywy Komisji Europejskiej. Wezmą w nim udział wybitni uczeni, w tym laureaci Nagrody Nobla. Będą wyjaśniać wielkie przełomy w nauce prowadzące do zrozumienia tego co nieskończenie wielkie i tego co nieskończenie małe. Te dwa kierunki poszukiwań w nauce zbiegają się w jeden obraz pozwalający nam lepiej zrozumieć pochodzenie Wszechświata. Wydarzenie będzie transmitowane z CERN, siedziby UNESCO w Paryżu i placu Salaborsa w Bolonii. Naukowcy będą też, wraz z niewielkimi grupami zwiedzających, uczestniczyć w czymś w rodzaju „naukowego speed dating”. To wydarzenie, na które trzeba się osobno zapisać, jest organizowane we współpracy z włoskim Istituto Nazionale di Astrofisica (Narodowym Instytutem Astrofizyki), Europejską Agencją Przestrzeni Kosmicznej (ESA), Europejskim Południowym Obserwatorium (ESO) i UNESCO, pod patronatem Komisji Europejskiej. Więcej informacji na temat „Origins 2013” można znaleźć na stronie:  www.origins2013.eu.
 
W końcu, 30 września, pracownicy i użytkownicy CERN są zaproszeni na przyjęcie zatytułowane „Bosons & More”. Tego wieczoru Alan Parsons Live Project zagra na specjalnym koncercie przy akompaniamencie Orchestre de la Suisse Romande. Pod koniec sierpnia na stronie Dni Otwartych CERN pojawi się konkurs dla szerokiej publiczności z 500 wejściówkami na koncert jako pulą nagród.
 
Więcej informacji o Dniach Otwartych:
www.cern.ch/opendays2013
 
Więcej informacji o Origins 2013 :
www.origins2013.eu

(IFJ PAN)

{module [346]}

Comments are closed.