Rozbłysk klasy M1.5 z grupy 1785 (03.07.2013)

0

Trzeciego lipca obszar aktywny przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wytworzył rozbłysk klasy M1.5. Był to pierwszy rozbłysk tej klasy od 23 czerwca.

W maju tego roku zanotowano cztery rozbłyski klasy X, co sugerowało postępujący wzrost aktywności słonecznej. Natomiast w czerwcu wyraźnie spadła aktywność słoneczna i zarejestrowano tylko kilka rozbłysków dolnych stanów klasy M, z których ostatni nastąpił 23 czerwca. Od tego czasu, aż do 3 lipca, na Słońcu niewiele się działo, choć zanotowano kilka silniejszych rozbłysków górnych stanów klasy C.

Na kolejny rozbłysk klasy M trzeba było czekać do 3 lipca. Tego dnia nowy obszar aktywny, znajdujący się tuż przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej wyzwolił rozbłysk klasy M1.5. Obszar aktywny otrzymał numer 1785. Moment maksimum przypadł na godzinę 09:08 CEST. Rozbłysk trwał zaledwie kilkanaście minut. Poniższe nagranie prezentuje ten rozbłysk.

{youtube}kB6xGqpDpp4{/youtube}
Rozbłysk klasy M1.5 – 03.07.2013 / Credits – NASA, SDO, SIC | Solar Imagery Center – Composite AIA/SDO

Przez najbliższe dwa tygodnie obszar 1785 będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. W porównaniu z innymi grupami plam słonecznych, jakie można obserwować z naszej planety, 1785 jest najbardziej rozbudowana i stwarza największe ryzyko kolejnych rozbłysków klasy M. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie szacuje się jedynie 10% szans na następny rozbłysk klasy M w ciągu najbliższych 48 godzin.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

{module [346]}

Comments are closed.