Zlot OZMA 2013 – 8-11 sierpnia 2013

0

W dniach 8-11 sierpnia 2013 r (czwartek-niedziela) odbędzie się XVII Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii – OZMA 2013. OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot miłośników astronomii w Polsce.

Zlot odbędzie się na terenie amatorskiego obserwatorium astronomicznego w Niedźwiadach koło Szubina, woj. kujawsko-pomorskie, gdzie ma swoją siedzibę Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Właśnie tam narodziła się idea OZMA i również tam odbył się legendarny już pierwszy zlot OZMA’97. Organizatorem OZMA jest tradycyjnie PPSAE ”Grupa Lokalna”. Tegoroczny zlot współfinansuje Urząd Miejski w Szubinie.

OZMA to najstarszy i najpopularniejszy zlot wśród miłośników astronomii. OZMA nie jest typowym zlotem astronomicznym. Ma raczej charakter “star party”. Organizatorzy zapraszają do udziału w imprezie zarówno zawodowych astronomów, zaawansowanych miłośników jak i też zupełnie początkujących adeptów astronomii. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, mile widziane całe rodziny, ich przyjaciele, kluby i stowarzyszenia.
W programie zlotu m.in. prelekcje i wykłady, prezentacje, warsztaty, konkursy z cennymi nagrodami, koncerty oraz obserwacje astronomiczne. Zachęcamy do zabrania ze sobą sprzętu obserwacyjnego(ciemne niebo i otwarty horyzont!), zdjęć, filmów oraz pochwalenia się swoimi dokonaniami z zakresu astronomii. Każdy uczestnik otrzyma możliwość prezentacji swoich dokonań i osiągnięć. Dla najlepszych nagrody i wyróżnienia. W czasie zlotu czynne będzie tradycyjnie stoisko z literaturą naukową oraz gadżetami a także stoisko ze sprzętem firmy astrozakupy.pl

Tradycyjnie przyznane zostaną główne nagrody GRAND OZ. W kategorii astrofotografia oraz w kategorii dokonania za wykonanie/ modernizację instrumentu obserwacyjnego, wartościowe obserwacje, działalność popularyzatorską itp.

Teren zlotu położony jest wśród czystych lasów, z dala od miejskich świateł i miejskiego zgiełku. Miasteczko namiotowe znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pola obserwacyjnego i pawilonów z teleskopami. Na miejscu również sanitariaty, świetlica, w której będą odbywały się wykłady oraz dwie duże wiaty. Wszystko w jednym miejscu. 3 a nawet 4 dni wypoczynku pod gwiazdami, pośród natury i miłośników astronomii. Niewątpliwą atrakcją będzie dostęp do znajdujących się na terenie obserwatorium teleskopów.

Na wyposażeniu obserwatorium znajduje się następujący sprzęt:

  • Teleskop Słoneczny H-Alfa Coronado Solar Max II 90 Double Stack  !!!
  • Teleskop Newton 400/2000mm !
  • Teleskop Schmidt-Newton 250/1000 mm
  • Teleskop Maksutowa  Zeiss 150/2250 mm
  • Refraktor ED 100/900 mm

Wszyscy ozmowicze będą mogli korzystać przez  cały okres trwania zlotu ze sprzętu znajdującego się na wyposażeniu obserwatorium.

W tym roku dodatkowo jeden dzień zlotu gratis ! Mimo że, OZMA oficjalnie rozpoczyna się w czwartek, na teren zlotu można przyjechać już w środę.

Organizatorzy zapewniają wszystkim, którzy nadeślą zgłoszenie do 31 lipca okolicznościową koszulkę, dwa ciepłe obiady (piątek i sobota), kiełbaski na ognisko oraz udział we wszystkich punktach programu zlotu. Nie możemy zagwarantować dobrej pogody ale zapewniamy ciemne niebo i miłą atmosferę.

Noclegi – tylko własne namioty lub przyczepy kempingowe, kwatery prywatne lub hotele we własnym zakresie.

Zgłoszenia (lub pytania dotyczące zlotu) proszę kierować na adres poczty elektronicznej:

Roman Kral e-mail: rkral@poczta.onet.pl, tel. kom. 691 468 800
lub Marek Nikodem, e-mail nikom@op.pl  tel 608 228 861 .

W zgłoszeniu prosimy podać: imię i nazwisko, adres, e-mail, telefon kontaktowy, wiek (jeżeli osoba jest niepełnoletnia), rozmiar koszulki (S, M , L, XL, XXL, inny-dzieci).

Udział osób poniżej 15 roku życia – tylko z opiekunem, osoby w wieku 15-18 lat z pisemną zgodą prawnego opiekuna.

Wpisowe: 120 zł; dzieci do lat 12 – 60 zł. Płatne w dniu zlotu !

Szczegółowy program zlotu wkrótce. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Markowi Nikodemowi za przesłany tekst.

(OZMA)

Comments are closed.