Peru wystrzeliło pierwszą własną rakietę

0

Peru pomyślnie wystrzeliło pierwszą rakietę sondażową własnej produkcji.

Republika Peru pomyślnie wystrzeliła swoją pierwszą wyprodukowaną w 100% w kraju rakietę stratosferyczną Paulet 1B  przekazał w środę szef Narodowej Komisji Badań i Rozwoju Aerokosmicznego (CONIDA; będącej krajową agencją kosmiczną), Mario Pimentel Higueras.

Paulet 1B została wystrzelona we wtorek z ośrodka naukowego Punta Lobos, na południu od stołecznej Limy. Start rakiety obserwował przewodniczący komisji nauki, innowacji i technologi peruwiańskiego kongresu, przedstawiciele społeczności naukowej i sił powietrznych (projekt jest prowadzony przez kadry cywilne i wojskowe). Nie podano na jaką wysokość rakieta się wzniosła. W trakcie jej pierwszego startu w 2006 roku był to pułap 45 kilometrów.

Rakieta Paulet na peruwiańskim znaczku pocztowymWedług szefa CONIDA do 2020 roku Peru może być technologicznie zdolne do wyniesienia satelity na orbitę. Budowa i wystrzelenie Paulety jest zwieńczeniem 20 lat prac peruwiańskich naukowców i inżynierów. Rakieta powstała bowiem bez żadnej pomocy z zewnątrz.

Rakieta nosi nazwisko Pedro Pauleta, Peruwiańczyka, który w 1895 jako pierwszy zbudował silnik rakietowy na paliwo ciekłe, a 5 lat później pierwszy rakietowy system napędowy. Przez Wernera von Brauna został nazwany jednym z “ojców astronautyki”.

(Xinhua)

{module [346]}

Comments are closed.