GOES-13 przywrócony do działania

0

NOAA odzyskała pełną kontrolę nad satelitą GOES-13, który uległ usterce 22 maja.

Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery poinformowała, że w poniedziałek przywróciła do działania satelitę GOES-13. Winą za zaistniałą sytuację obwiniono mikrometeoroid. Zderzenie z nim zaburzyło pozycję satelity i spowodowało wejście w tryb bezpieczny na 3 tygodnie, o czym pisaliśmy 25 maja.

Inżynierowie (pracujący dla NOAA, Boeinga i ITT Exelis) analizowali poszczególne możliwe przyczyny wystąpienia usterki, dochodząc w końcu do wniosku, że w satelitę uderzył mikrometeoroid, czyli mały fragment skały lub pyłu kosmicznego. Początkowo wskazywano na uszkodzenie szukacza gwiazd.

“Boeing przeanalizował liczne możliwe przyczyny wystąpienia zaobserwowanego zakłócenia pozycji satelity, w tym uszkodzenia mechaniczne, jak zwolnienie sprężyn, wyciek, lub rozprężenie gazu”, tłumaczył rzecznik NOAA John Leslie. Według specjalistów mikrometeoroid lub kosmiczny śmieć uderzył w łącznik między panelem ogniw słonecznych a kadłubem statku.

“Ponownie NOAA posiada trzy sprawne satelity geostacjonarne mogące śledzić huragany, burze, powodzie i inne zagrożenia pogodowe”, dodała Mary Kicza, zastępca dyrektora NOAA ds. satelitów i usług informacyjnych. GOES-13 monitoruje wschodnie, atlantyckie wybrzeże USA, pozostając w pozornym bezruchu nad 75. zachodnim południkiem geograficznym. Jest więc kluczowy dla monitorowania huraganów nadchodzących z nad Atlantyku. Sezon huraganów umownie rozpoczyna się 1 czerwca. W tym roku przewiduje się wystąpienie od 13 do 20 silnych huraganów na Atlantyku, Zatoce Meksykańskiej i nad Karaibami.

NOAA zdążyła aktywować zapasowego satelitę, GOES-14, aby przejął obowiązki uszkodzonego bliźniaka. Gdy GOES-13 potwierdzi swoją sprawność, “czternastka” wróci najpewniej do trybu uśpienia.

(NOAA, SFN)

 

 

 

Comments are closed.