ExoMars: kolejna umowa z Thales Alenia – misja na czas

0

Podczas Paris Air & Space Show ESA podpisała kolejną umowę z Thales Alenia Space, głównym wykonawcą ExoMars.

W trakcie Paris Air & Space Show 2013 Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z głównym wykonawcą misji ExoMars, firmą Thales Alenia Space. Dla ESA to kolejny krok do realizacji misji, co oznacza też, że jej harmonogram pozostaje aktualny: “Przyznanie kontraktu zapewnia ciągłość prac kadr Thales Alenia Space nad tą złożoną misją i zapewnia, że misja zostanie wystrzelona w styczniu 2016”, komentował Alvaro Gimenez, dyrektor ESA ds. eksploracji naukowej i robotycznej.

W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział: wiceprezes ds. badań i nauki Thales Alenia Space, i jednocześnie podpisujący umowę, Vincenzo Giorgio; dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain; minister edukacji Włoch Maria Carrozza; Enrico Saggese, prezes włoskiej agencji kosmicznej, i Jean-Loïc Galle, prezes Thales Alenia Space.

ExoMars to podwójna misja do Czerwonej Planety, której głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie czy na Marsie kiedykolwiek istniało życie. Europejsko-rosyjskie statki w jej ramach mają wyruszyć w 2016 i w 2018 roku. Misja ma też stanowić technologiczne przygotowanie do kolejnej, trudniejszej misji przywiezienia próbek Marsa na Ziemię.

Misję ExoMars 2016 będzie stanowił sztuczny satelita Marsa, Trace Gas Orbiter (TGO) z demonstratorem lądownika EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module). W 2018 roku na Marsa będzie miał trafić lądownik wykorzystujący technologie przetestowane dwa lata wcześniej na EDM.

Thales Alenia odpowiada za budowę EDM, którego testy strukturalne kończą się właśnie w ośrodku firmy w Turynie. TGO powstaje w ośrodku w Cannes.

Zobacz też:

(ESA)

{module [346]}

Comments are closed.