Google testuje usługę Loon

0

Niedawno pojawiła się informacja o próbie dostarczenia internetu za pomocą balonów stratosferycznych. Tę usługę chce w przyszłości oferować firma Google.

Aktualnie jedynie 1/3 ludzkości ma dostęp do internetu. Pozostała populacja zamieszkuje tereny słabo zurbanizowane i uprzemysłowione, głównie w państwach o niskim stopniu rozwoju. W wielu z tych miejsc dostęp do usług telekomunikacyjnych, w tym do internetu, jest wyjątkowo ograniczony i zależny od drogich usług satelitarnych.

Firma Google postanowiła podejść do problemu dostępu do internetu w nieco inny sposób, przy wykorzystaniu balonów stratosferycznych. Pomysł nazywa się Loon i został niedawno ogłoszony. Loon ma dostarczyć internet głównie odbiorcom z biedniejszych rejonów południowej półkuli ziemskiej.

Loon zakłada wykorzystanie globalnej floty balonów stratosferycznych, które przemieszczałyby się na wysokości około 20 km. Te balony komunikowałyby się z odbiorcą internetu, pomiędzy sobą oraz stacjami naziemnymi, dostarczającymi dostęp do internetu. Takie platformy balonowe byłyby zasilane panelami słonecznymi i byłyby dostarczyć internet porównywalny z technologią 3G. Poniższe nagranie prezentuje koncepcję Loon.

{youtube}mcw6j-QWGMo{/youtube}
Projekt Loon / Credits – Project Loon

Z jednej strony pomysł wykorzystania balonów stratosferycznych wydaje się być bardzo ciekawy – są one tanie (jeśli wykorzysta się wodór) i łatwe w obsłudze. Z drugiej strony, zdarza się, że trasy loty balonów stratosferycznych – pomimo obecności prądów strumieniowych – są trudne do przewidzenia i mogą ominąć niektóre rejony. Oznacza to, że dostęp do internetu w wielu miejscach może być chwilowy. Zespół Loon uważają, że uda im się ten problem ograniczyć poprzez częściowe sterowanie lotem (w górę i dół). Ponadto, zastosowane zostaną odpowiednie procedury kontroli całej floty balonów.

Pierwsze próby rozpoczęto w zeszłym tygodniu. W powietrze wysłano 30 balonów z Nowej Zelandii oraz wybrano 50 testerów. Następnie Loon ma być przetestowany na szerokościach geograficznych podobnych do Nowej Zelandii.

Oficjalny serwis Loon

{module [346]}

Comments are closed.