Albert Einstein przycumował do ISS

0

Po 10 dniach lotu europejski statek transportowy ATV-4 “Albert Einstein” przycumował do tylnego węzła modułu Zwiezda. Kontakt nastąpił o godzinie 16:07 czasu polskiego.

Na szczęście cumowanie obyło się bez problemów. Jeszcze parę dni temu do tylnego węzła modułu Zwiezda podłączony był Progress M-19M, który przycumował z nierozłożoną anteną. Kontrola lotów dokładnie przeanalizowała zdjęcia po odcumowaniu Progressa, sprawdzając czy uszkodzony nie został element Laser Retro Reflector. Na szczęście antena nie uszkodziła sprzętu naprowadzającego i ATV-4 mógł dzisiaj pomyślnie zacumować.

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony. Całkowita masa ATV-4 wynosi 20325 kg – jest to najcięższy ładunek, jaki kiedykolwiek został wyniesiony za pomocą europejskiej rakiety (Ariane 5).

Z charakterystycznych ładunków zabranych przez europejski statek transportowy na stację ISS na uwagę zasługuje m.in. drukarka 3-D, która została specjalnie przystosowana do pracy w warunkach mikrograwitacji. ATV-4 przewiezie także posiadającą masę 80 kg zapasową pompę wodną dla modułu Columbus. Łącznie w statku znajdzie się ponad 1400 przedmiotów, które zostały odpowiednio sprawdzone pod względem bezpieczeństwa ich wykorzystania na stacji ISS.

Astronauci wejdą na pokład Alberta Einsteina dopiero w poniedziałek, 17 czerwca. Wkrótce właz zostanie jednak ponownie zamknięty. Jest to zabezpieczenie, w wypadku gdyby doszło do awarii śluzy powietrznej w module Zwiezda podczas zbliżającego się rosyjskiego spaceru kosmicznego.

ATV-4 jest przedostatnią misją europejskiego statku transportowego do stacji ISS. Na kwiecień 2014 roku planowana jest ostatnia misja ATV. Na bazie zebranych doświadczeń i wypracowanych rozwiązań technologicznych Europejczycy zaprojektują i dostarczą Amerykanom moduł serwisowy dla kapsuły MPCV Orion (pierwszy raz moduł ze statkiem polecą w ramach testowej misji bezzałogowej w 2017 roku).

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.