Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca

0

Kamili Mazurkiewicz udało się tym razem sfotografować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Księżyca. Gratulujemy!

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to jeden z najbardziej skomplikowanych tworów ludzkiej cywilizacji. Aktualnie Stacja przebywa na orbicie o wysokości około 410 km, ma całkowitą masę ponad 400 ton, jest wielkości ok. 73x110x20 metrów i jest stale zamieszkała przez trzech lub sześciu rezydentów. ISS jest w tej chwili głównym celem ludzkich wypraw załogowych w kosmos – oprócz niej aktualnie dokonuje się jedynie lotów orbitalnych ku chińskiemu modułowi Tiangong 1.

ISS, będąc dużym obiektem, jest także dość łatwa do obserwacji z Ziemi. Co kilka tygodni następuje kilkunastodniowa seria przelotów porannych lub wieczornych Stacji, podczas której odbite od niej światło słoneczne pozwala na łatwą obserwację. Przez lornetkę można dostrzec zarysy paneli słonecznych Stacji, a przez większe teleskopy na odpowiednim montażu – więcej szczegółów ISS, takich jak moduły czy odwiedzające ją statki kosmiczne.

Nieco rzadziej można zaobserwować inne zjawisko – przelot ISS na tle tarczy słonecznej lub księżycowej. Takie przeloty są bardzo krótkie – trwają zaledwie część sekundy, ale uzyskane z nich fotografie mogą być bardzo interesujące. Sztuka uchwycenia ISS na tle Księżyca udała się Kamili Mazurkiewicz – zdjęcie prezentujemy w galerii tego artykułu. Ta sztuka się udała 2 czerwca 2013 roku. Miesiąc wcześniej, Kamila sfotografowała ISS na tle tarczy słonecznej.

Fotografowanie szybko poruszającego się obiektu, takiego jak ISS na tle Księżyca nie jest łatwym zadaniem. Przed próbą uchwycenia ISS trzeba znać miejsca, w których przelot będzie widoczny oraz dokładny czas tego zjawiska. W przypadku tego przelotu, które trwało zaledwie 3,29 sekundy, Kamila wykonała serię zdjęć o czasie naświetlania 1/500 sekundy przy ISO 800 i wykorzystaniu teleskopu o aperturze 200 mm jako „obiektywu”.

Warto tu zaznaczyć, że obserwacje Słońca lub przelotu ISS na tle tarczy słonecznej można dokonywać jedynie przy użyciu bezpiecznych metod, m.in. wykorzystania specjalnych filtrów. W przeciwnym wypadku obserwatorowi grozi utrata wzroku. Dlatego też obserwacje słoneczne polecamy jedynie bardziej zaawansowanym miłośnikom obserwacji astronomicznych. Przeloty na tle tarczy Księżyca są bezpieczne – można je obserwować przy użyciu każdego dostępnego sprzętu – oczywiście, o ile Srebrny Glob nie znajduje się blisko Słońca.

(KM)

{module [346]}

Comments are closed.